| xAd1x a întrebat:

Am o problema legata de internet... Am statistici crescute de lag cum ar fi loss, choke, ping etc in orice joc online dar speed testele imi ies mai mult decat ok. Tin sa mentionez ca placa de retea e 100% in task manager cand fac speed test. Eu tind sa cred ca am o problema cu placa de retea sau ceva update-uri la driver dar nu pot sa-mi dau seama la ce driver si as avea nevoie de ceva sfaturi. Am luat legatura cu cei de la rds si mi-au spus ca conexiunea e buna si n-are cum sa fie de la ei. Multumesc anticipat de ajutor!

1 răspuns:
| CM7YRE a răspuns:

Ai antivirus, firewall, ceva sa iti filtreze pachetele de intrare/iesire? E "logic" sa fie intr-un load cat mai mare cand efectuezi un test, ca el forteaza maxim bandwith-ul. Ai incercat cu o placa de retea dedicata ethernet, sau cu alt dispozitiv conectat? La fel, daca ai router, vezi ce si cum, daca merge update la firmware, daca ai vren firewall ceva reguli/setari etc.