| GoodLuck15 a întrebat:

Salut.
Am o problena cu sursa de la pc.Azi cand am intrat sa joc putin cs go am observat ca se incalzeste foarte tare sursa adica scoate aer cald si e calda si zona carcasei unde e sursa.Care ar putea fi problema? Trebuie curatata? Sau sa ii pun vreun ventilator in carcasa pe lateral sa bata spre sursa?
Nu miroase a ars sau ceva dar imi e frica sa nu se arda sursa tragand si altceva dupa ea su de asta intreb.

8 răspunsuri:
| EkToR a răspuns:

Ai curatat de praf pc-ul, un sfat e sa te uiti daca e o pocnitoare in caz daca ai cumparat un pc gata facut gen altex/eMAG.
Verifica priza sau ce ai tu poate sa fie de acolohappy

| CPAElites a răspuns:

Ce sursa ai? Petarda Delux de 80 lei?
Ai auzit de eficienta? O petarda are eficienta ~70%, asta inseamna ca scoate 70% din cat scrie pe eticheta iar restul sunt transformati IN CALDURA!
O petarda de 500w scoate in realitate cam ~350w,iar restul de 150w sunt transformati in caldura.

Eu iti recomand sa schimbi sursa, majoritatea celor ieftine nu au PROTECTII si daca sursa crapa, iti poate are Placa de baza, hdd etc.
http://www.pcgarage.ro/surse/filtre/general-recomandat-pentru-gaming-da/

| dfx102938 a răspuns (pentru CPAElites):

Totala dreptate.

| GoodLuck15 explică (pentru CPAElites):

Am sursa de 650w deci scoate sigur cam 450 si programul Joulemeter zice ca pc-ul consuma maxim 150 in full load...

| CPAElites a răspuns (pentru GoodLuck15):

Imposibil!
Ce configuratie are?

| GoodLuck15 explică (pentru CPAElites):

Intel core 2 quad q9550 fara oc
Zotac Geforce 770 2gb 256 bit
8 gb ram
2 ventilatoate carcasa
Hdd 250gb
Cooler gammax 300
Petarda sau nu din aia 650 macar 400 e imposibil sa nu scoata altfel nu ar pornii pc-ul... Oricum o sa iau peste cateva saptamani un inter tech de 650w

| CPAElites a răspuns (pentru GoodLuck15):

Consuma ~440w in Full Load!
http://outervision.com/b/HDiSDB

"o sa iau peste cateva saptamani un inter tech de 650w" Ce faci? O schimbi cu alta petarda?
Iti recomand : http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-bronze-600w-1/

| GoodLuck15 explică (pentru CPAElites):

Daca consuma 440w in full load se reseta in draci pc-ul sau shut down desii nu am patit asta deloc