| Lucian989999 a întrebat:

Am si eu o problema cu placa video este un radeon r9 390x, ajunge la 100 grade in gta pe graficile very high si nu stiu de la ce. Poate fi de la carcasa ca am un ventilator pe spate sau de la sursa ca se tureaza foarte tare ventilatorul ei cand sunt in joc? Imi e sa nu se arda ceva. Placa video e curatata. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Temperatura maxima recomandata 94 grade Celsius. Poate fisi de la joc dar poate avea si probleme cu pasta termoconductoare sau cooler-ul. Uneori necesita si racire suplimentara. Pune un ventilator suplimentar in carcasa, cat mai aproape de placa video si sa bata catre ea.

| Lucian989999 explică (pentru Salontanul):

Mersi de sfat! Apreciez

| Salontanul a răspuns (pentru Lucian989999):

Multumesc si eu!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai ce ai spus ca folosesti "very high", poti sa mai reduci din detalii sau rezolutie.
In orice caz, e o placa video de gaming presupun, deci e facuta sa functioneze la temperaturi mari si conditii de stres daca nu ai intampinat probleme in timpul functionarii.
Este normal ca ventilatoarele sa mearga mai tare atunci cand te joci, se incalzeste si trebuie ventilatie.