| Doareuingeneral09 a întrebat:

Am o unitate Pc si azi am curatat o de praf si cand am repornit sistemul nu mai da imagine pe monitor.Nu scoate niciun sunet, nimic.Ce am observat ca incepuse sa miroasa a ars si ledul de la butonul power stins.Am desfacut iarasi unitatea si am vazut doar ca un slot de ram este practic putin topit in partea de sus.Condensatorii par in regula toti.Sa se fi ars sursa, ramii, placa de baza? La ce sa ma astept?
Porneste absolut normal dar nu am imagine, face la fel si cu alt monitor.Ce sa schimb prima data?
Ps :Am scos si bateria de la bios, nu functioneaza

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

"un slot de ram este practic putin topit"

ți se arată de o placă de bază nouă

| gamersamp12 a răspuns:

Incarca sa scoti cate o placuta de ram pe reand si sa pornesti pc-ul asa. Una dintre placutele de ram s-a ars... sau sa minscat de la loc. Cate o data merge daca le scoti si le pui inapoi... Dar daca placuta de ram sa aras complet atunci nu mai poti folosi. Incearca sa pornesti pc-ul doar cu o placuta de ram.