| Roberto_Robert_1995 a întrebat:

Salut, am pățit ceva la pc și nu mi se mai aprinde cum trebuie... Îmi scrie crititcal process died și am primit un sfat sa scot bateria de pe placa sa îl aprind și sa o pun la loc și o sa meargă... Ar trebui sa încerc sau aveți voi alta soluție va mulțumesc

2 răspunsuri:
| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a răspuns:

Asa am patit si eu e posibil sa fie placa de baza man!

| CM7YRE a răspuns:

Erorile sunt de 2 tipuri: software, si hardware.
In primul rand, bazandu-te pe ideea de software poti:
-instaleaza/actulizeaza diverse drivere (toate: video, audio retea etc)
-instaleaza runtime-urile necesare http://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/
-reinstaleaza si un windows potrivit pentru sistemul tau de operare (intre 7 si 10), ceva cat mai "curat"
-actualizeaza bios-ul
Hardware:
-verifica hdd-ul cu hdd sentinel sa vezi daca e de la sta
-verifica toate cablurile sa fie legate corect
-verifica temperaturile la placa video/procesor (core temp, gpu temp etc.)
-Incearca sa testezi fiecare componenta pe alt sistem daca ai
-testea ramii cu memtest (in general poate sa fie si de-aici).
Inainte de toate, daca ce primesti tu e un bluescreen, fa-ti un dump:
https://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Strange mai multe dump-uri sau macar unul, si fa-i o analiza (simpla, instaland bluescreen viewer, sau complexa cu un debugging tool) si atunci o sa vezi sigur de la ce e.
https://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html
Incearca sa refaci situatia in care iti da crash pc-ul, conteaza foarte mult daca doar se blocheaza, daca e blackscreen, bluescreen, etc.