| BigDaddy a întrebat:

Salut.Am placa de baza Asus P5B si vreau sa stiu daca merge un procesor Intel® Celeron® G550, 2600MHz, 2MB, socket 1155.Nu vreau raspunsuri gen cumpara alta placa de baza. Vreau sa stiu daca merge

3 răspunsuri:
| crisiss a răspuns:

Http://www.asus.com/Motherboards/P5B/
dupa cum poti vedea in link-ul de mai sus placa ta de baza are sk 775, daca nu vr sa schimbi placa de baza ia u procesor, cele mai performate din categoria lga775 sunt Intel core 2 duo si quad (caouta unul la mana a doua deoarece noi sunt foarte scumpe au aceleasi preturi cu un i3 sau i5

| Me2 a răspuns:

Mai omule. pur si simplu NU
ai socket 775, cum sa pui procesor cu socket 1155? nu merge nici daca dai cu ciocanu si dalta
si procesoare noi pe socket 775 nu se mai fabrica, cauti pe la second un quad core pe socket 775. sau cumperi o placa de baza noua si un procesor nou

| IT4Ever a răspuns:

Sunt socketuri diferite deci nu are cum sa mearga. Placa e socket LGA775 si procesorul LGA1155 deci sunt incompatibile