| s0uNNNdx a întrebat:

Salut am si eu o intrebare.
imi sta placa video la 50 de grade in repaus. Ma gandeam sa maresc viteza cularului cu MSI Afterburner. El normal sta la 30% si sa il maresc undeva la 50-60%. Inrebarea vine acum.
Afecteaza cu vreun fel pc daca ii maresc viteza? sau placa video?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

9800 GT ar trebui să reziste și la 100 grade Celsius dar ar fi bine ca în full load să nu urce temperatura mai sus de 87 grade Celsius. Tu ai specificat numai temperatura în idle dar mai importantă este cea în full load. Dacă mărești turația ventilatorului sunt șanse să cedeze mai rapid. În cazul în care a cedat și tu te joci, poate să îți moară placa video. Dacă ți-a murit 9800 GT, îți cumperi altă placă video. 9800 GT e antică.

5 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Se scrie cooler.

Despre ce placă video este vorba?
E posibil să fie înfundată calea de aerisire și de aceea temperatura ridicată în idle. Un alt motiv pentru așa o temperatură ridicată ar putea fi o răcită tip turbină.

| s0uNNNdx explică (pentru SilviaDulcik):

Nividie GetForce 9800 GT, Te rog da.mi, raspunsu la intrebarea care am pus-o, Eu nu am intrebat care sunt motivele pentru care se incinge, si daca afecteaza cu ceva pc/placa daca maresc viteza coolerului.

| octav005 a răspuns:

Nu afecteza cu nimic

| s0uNNNdx explică (pentru SilviaDulcik):

Deci ce imi spui tu este ca nu e deranj daca sta la 50 de grade in repaus, Cand este in proces urca pe la 60-70 grade, Deci sa nu imi fac grij? Da stiu este antica rolling on the floor Dar este super buna, Nu ma pot plange de ea. isi face treaba

| SilviaDulcik a răspuns (pentru s0uNNNdx):

Dacă nu trece de 75 de grade e super. Am avut și eu 9800GT mult timp și a mea a trecut prin momente grele, peste 90 de grade celsius și totuși a rezistat.