| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare pentru cei ce au folosit Unreal Engine 4 si Unity.
As vrea sa stiu care sunt diferentele dintre cele doua engine-uri cu pro si contra.
Nu am facut pana acum programare dar ma pasioneaza sa fac tot felul de lucruri in blender si mi-am zis ca ar fi foarte tare sa fac si cateva jocuri interesante pe care chiar le-as juca.
Atat 2D cat si 3D, in principal as vrea sa fac niste jocuri 2D fighting si cateva master-uri la jocuri ceva mai vechi pe care le jucam in copilarie (precum captain claw)
Stiu ca exista deja o groaza de tutoriale pe net pentru ambele engine-uri, sper sa ma descurc.

Răspuns Câştigător
| asedfgrtu a răspuns:

Jocuri 2D : Unity
Jocuri 3D: UE4

E mai usor sa programezi in UE4 cu blueprints dar daca vrei in C++ e mai usor in Unity.
Incearca-le pe amandoua prima data.