| Gabytzu25 a întrebat:

Am si eu o mica problema. Am incercat azi sa conectez un Tv Samsung UE32F5000 la PC, avand placa video 8800GTS G92 512MB, prin mufa DVI, avand adaptor hdmi-dvi. Am folosit un cablu hdmi-hdmi de 5M, pentru a nu-mi muta unitatea dintr-o parte in alta, fiindu-mi putin greu.

Problema e ca dupa ce am conectat TV la PC, imi vede Generiv Non PnP Monitor si rezolutia 1024x768 nativa recomandata. Tv-ul este Full HD 1080p.

Care este problema?
Monitorul Samsung este detectabil, dar TV-ul nu.
Am incercat sa fac o rezolutie custom 1920x1080 75 hrz si a mers o bucata de timp; In jocuri mergea 1920x1080, in filmele de pe PC la fel, se vad foarte bine, dar dupa ceva timp nu mi-a mai recunoscut-o.

Raman dator daca stiti care este problema.
Sa fie cumva de vina cablul, fiind prea lung si de proasta calitate?

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ceea ce nu ai precizat tu este urmatorul lucru : ai incercat sa mergi numai cu un singur display din pc in monitor? Adica ori mergi cu TV-ul ori cu monitorul calculatorului. Eu am un laptop, un cablu HDMI de 5m, iar cand il bag la unTV Hd parca se vede pixelat asa, este foarte ciudat.

| Gabytzu25 explică (pentru Jipa95):

Am incercat cu ambele, multi display, mergea, dar se vedea ciudat, intr-adevar. Azi dimineata am bagat ambele, exact la fel, si mi-a detectat tv-ul ca fiind SAMSUNG si rez. recomandata 1920x1080. Probabil nu facea contactul bine. Nu imi pot imagina. Oricum, de obicei, daca pun tv-ul la pc stau doar pe el, nu si pe monitor.