| Areanydd a întrebat:

Salut,am si eu o nelamurire.
Daca schimb procesorul, mai e nevoie sa schimb si altceva? Cum ar fi placa video..gen sa fie de aceeasi biti sau rami sau idk.

Sau cu placa video, daca o schimb, mai trebuie sa schimb si ramii? Sau altceva?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Nu ai nevoie sa mai schimbi nimic.
Daca pui placa video mai buna, nu trebuie sa schimbi procesorul sau altceva. Daca pui alt procesor (compatibil, normal) cu placa ta de baza, nu trebuie sa pui nimic in plus.
Doar ca ai grija sa fie compatibile upgrade-urile pe care vrei sa le faci, pentru ca vad ca nu te pricepi asa bine daca pui intrebarea asta laughing
Schimbi ce vrei tu pe rand, ideea este sa merite investitia si sa fie compatibile. De exemplu, la ram sa te uiti la frecventa maxiam suportata de placa ta de baza si sa iei la fel si ce tip de ram ai. Altfel nu va merge.
Succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa de baza in caz ca nu au acelasi socket.
Nu ai cum sa gasesti procesor de 256-bit cum sunt placile video, nici RAM (G)DDR5 cum au placile video.