| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu laptop-ul.
Acum doua trei zile am zis sa reinstalez windows-ul, la momentul respectiv n-avea nicio problema dar am zis totusi sa-l reinstalez pentru a-l curata putin.
Mi-am cumparat un stick de 16gb de la kingstone 3.0 si am inceput sa-l bootez.
Eu aveam windows 10 Pro de pe site-ul oficial si am zis sa-l instalez tot pe acela. (De mentionat este ca ultima data cand l-am reinstalat si mergea bine a fost instalat de pe un stick de 8gb al unui prieten).
Si am inceput sa-l reinstalez, toate bune si frumoase pana cand vad ca parca mergea ceva mai greu la inceput si mi-am zis ca poate-i de la update-uri, asa ca l-am lasat si le-a facut si apoi i-am dat un restarat.
Am instalat Lol-ul (League of legends) si acolo a aparut problema cea mare.
Incepusem sa am lag in schimb la m.s-uri (Nu ma lasa sa scriu legat) imi aparea undeva la 40-50 iar fps-urile erau peste 120.
Desi nu intelegeam de ce aveam lag, am zis sa instalez si driverele de la placa video si de la procesor (De mentionat e ca data trecuta cand am instalat windowsul si mergea bine n-a mai fost nevoie sa instalez si alte drivere precum cele de la placa video sau procesor, pur si simplu au fost instalate de windows).
Si am zis sa incerc din nou dar aceeasi problema.
L-am reinstalat de 3 ori pana acum (De cand am vazut ca face "fite" si degeaba).
Pana acum a mers perfect iar acum nu stiu ce are voi ce credeti ca este? (Am facut si setarile de la alimentare si am pus procesorul la 100% si ce mai era acolo).
Dau funda cine ma poate ajuta!

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand, trebuie sa ai Windows 10 1903 si sa-i fi facut deja toate updateurile.

In al doilea rand, acest Windows are probleme cu unii antivirusi si cu driverele mai vechi pentru SATA pe placi pentru AMD-uri.

In al treilea rand, pe un monitor de 60 Hz nu poti afisa mai mult de 60 fps, asa ca daca ai 144 fps, le ai degeaba.

In al patrulea rand, lag pentru internet ai pentru ca-l conectezi prin WiFi in loc de cablu de retea sau ai conexiunea proasta.

In al cincilea rand, unele placi de retea au drivere atat de smechere incat mai mult strica. Foloseste un driver de la producatorul cipului, nu driver smecher de la producatorul placii. Game Networking DNA sau Killer NIC pot produce probleme.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru doctorandus):

Am reinstalat windows-ul si vreau sa iau toate drivere-le de la producator si sa-i fac toate uppdate-urile sa vad dupa cum merge.
Dupa ce fac toate astea am sa te anunt.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru doctorandus):

Dar am o intrebare, e oare posibil sa fi fost virusat inainte sa-l fi-l reinstalat si eu stergand partitiile fara sa le formatez sa fi ramas ceva virusi si din cauza asta sa am probleme cu el?

| NLS a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Cum se misca Windowsul in general? (in idle, in programe nepretentioase, apoi testeaza si cu Cinebench )

N-am vazut inca virusi care "sa-ti scada FPS-urile" si sa nu observi ca ceva nu e ok in Windows.

Ai urmarit cu un soft de monitorizare daca procesorul si placa video lucreaza in parametri normali?

(poti urmari pur si simplu turatia ventilatorului placii video, daca in timp ce te joci sta tot la 20 % nu e semn bun... la fel, poti urmari load-ul (incarcarea) procesorului )

| TheSeventhSin a răspuns (pentru NLS):

Nu-mi scad fps-urile in joc teoretic, si zic teoretic ca am fps-uri in schimb nu se vede ca le-as avea.
Si de mers greu aparent imi merge si in afara jocului, cand deschid ceva sau intru pe un site sau ma rog ceva de genul.
Nu stiu daca va ajuta informatia asta de mai jos dar am facut o poza in timp ce rula jocul pe fundal.
https://imgur.com/gallery/Ze7AZ8g

| doctorandus a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Dupa cum ti-am spus, daca monitorul tau are 30 Hz, mai mult de 30 fps nu poti vedea, chinui degeaba placa grafica.

Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta este ca, ai instalat intai jocul, dupa care ai instalat driverele.
In lipsa driverelor, jocul s-a instalat configurat cu "ce a avut la indemana" - adica la performante slabe.
Re-instaleaza Windows-ul, urmat de driverele date de fabricantul laptop-ului, iar la sfarsit poti instala si jocurile dorite.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru doctorandus):

Nu intelegi, pana sa mi se intample asta mie imi mergea perfect si laptop-ul si jocurile (toate).
Acum nu mai merg cum trebuie, si se vede diferenta cu ochiul liber.
Deci clar e o problema.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru Bula):

Nu prea stiu ce sa zic, inainte imi mergea oricum deci asta e prima data cand patesc asa ceva.
Tin sa cred ca e din doua motive pentru care mi se intampla asta.
1.Ori e de la stick ca e de 16 gb si nu de 8 cum am auzit eu ca e recomandat ori 2. E versiunea de windows foarte proasta, pentru ca eu inainte sa reinstalez windows-ul aveam o versiune mai veche pentru ca am oprit actualizarile.
Acum am gasit o versiune din mai anul asta.
Daca nu merge asa mai am ultimele doua variante, prima ar fi sa instalez o versiune si mai veche a windows-lui din 2018 si daca nici asa nu merge am sa iau stick-ul de la unl din prietenii mei la care windows-ul nu avea nicio problema.

| doctorandus a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Windowsul nou e mai bun, cu conditia sa stii sa-l administrezi. Plus ca Windows 10 nu are nevoie de licenta, e doar un moft ca sa-i poti schimba aspectul.