| alisaaa a întrebat:

Nu de mult timp laptopul meu thinkpad t41 a inceput sa mearga aiurea.La inceput am crezut ca se restarteaza singur si m-am decis sa imi reinstalez windowsul.Lam reinstalat, insa acum se pare ca nu aveam toate driverele instalate, mai putin placa video, dupa ce le-am instalat din nou monitorul se stingea(se facea negru) am crezut ca este vorba de o eroare mai lunga, insa se pare ca restul calculatorului functioneaza(de exemplu muzica canta in continuare), insa displayul e tot negru.Pana sa reinstalez windowsul aveam driverul pentru placa video instalat si nu imi dadea eroare sau ma avertiza ca lipseste driverul(logic), insa tot se inchidea din senin(dupa 2 zile am instalat win), insa acum grafica e oribila si primesc mesaj de eroare legat de placa video...Care ar putea fi problema? adica nu apuc sa instalez driverul din cauza ca se inchide foarte repede monitorul. PLS HELP!

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Du-te la un service sa ti-l desfaca sa ti-l curete de praf si sa pasteze coolerul. Se supraincalzeste si se restarteaza automat pentru a nu lua FOC. Si inca ceva: nu mai tine laptopul pe pat sau alte lucruri moi pentru ca nu poate trage aer coolerul de sub el (sub laptop sunt cateva grile pe unde trage aer). Tine-l pe birou sau pe suport special de laptop.
Bafta! (rezolva problemele acestea si apoi poti sa instalezi driverul la placa video)

| alisaaa explică (pentru neluL):

De praf a fost curatat, si nu obisnuiesc deloc sa il tin pe pat...doar pe birou.De restartat nu se restarteaza ci doar se inchide monitorul...ma tem sa nu fie problema cu placa video:-| pentru ca aceasta este integrata in placa de bazasad.Mi s-a spus de catre cunostinte ca s-ar putea sa fie problema cu ramul asa ca maine voi primi un alt ram nou de 512mb( anteriorul era de 216 sau ceva asemanator + inca unul de 512mb). inca sper ca problema sa fie de la ram