| Ghxceleron a întrebat:

Am si eu o problema la calculator.Placa video este de 128mb, 512 ram Intel Celeron Windows XP SP3.Si, deci uitati care este problema uneori cand dau sa se aprinda (apas pe buton) ecranu este negru isi da 2-3 restarturi.(se aude cum face) apoi se stinge.Iar alteori isi da acele restarturi dar pana la urma se aprinde. Si apare chestia aia Windows si se incarca dedesubt.Si dupa in mod normal trebuia sa apara aia cu WELCOME cu ecranul albast. asa si dupa ce a incarcat isi da restart in continuu. Ce e de facut? Va rog frumos spuneti-mi concret care este cauza multumesc anticipat. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Homye18 a răspuns:

Salut, din punctul meu de vedere, este posibil sa ai 3 cauze la problema ta:
1. Praf in slotul de RAM, scoate RAM-ul, sterge-l de praf si reindroduce-l si vezi daca merge;
2. Sursa este posibil sa te lase;
3. Cooler-ul de la procesor nu-si mai face treaba, procesorul se supraincalzeste si da restart. Bafta

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

O alta cauza a problemei tale ar putea fi chiar ramii. Verifica indicatiile din primul comentariu si, daca nu rezolvi, incearca sa schimbi placuta de rami (s-o imprumuti de undeva, nu sa o cumperi, pentru a fi sigur de cauza erorilor).
Am avut si eu problema ta la 2 calculatoare si s-a dovedit a fi placuta de rami.

| Ghxceleron explică:

Mda..Am curatat toata unitatea firicel de praf ci firicel de praf, piesa cu piesa ..si tot la la fel face oricum, va multumesc am dus calculatorul la un specialist cand va veni o sa ma interesez sa vad ce a avut si va voi spune celor care sunteti in situatia mea big grin

| Ghxceleron explică:

Am gasit problema l-am dus la un specialist si. era sursa arsa happy multumesc de ajutor big grin