| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema la windows, imi citeste doar 5. 95GB din 8GB, restul de gb sunt dusi către hardware reservation (2.1gb) stie cineva vreo soluție? Mentionez ca: problema este pe laptop, deci nu pot sa desfac ramii, laptopul este de la Asus, am windowsul pe 64 de biti, este activat, home edition, am incercat multe metode cu msconfig, cu o chestie la system protection, cu memory management si in bios am intrat, dar nu gasesc acea optiune, placa grafica este integrata si nu ocupa niciun bite din memoria sistemului, am facut tot ce stiam si ce se putea, nu mai am nicio idee (P.S. daca nu te pricepi nu mai comenta)

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

A zis JicaContra fix ce voiam si eu sa zic...

| Catrice a răspuns:

Pai și tu vrei tot!
La cardurile de memorie cumperi 8Gb și ai 7 din cam același motiv.

| PainTech a răspuns (pentru Catrice):

Cu cardurile de memorie este alta treaba. Producatorii si Windows folosesc standarde diferite.

Windows foloseste 1GB = 1024 MB ( care e valoarea reala, exacta )
Producatorii folosesc 1GB = 1000 MB ( care e valoare de marketing, inexacta, usor de calculat pentru oameni ).

Daca cauti pe google "8 GB to GiB" sau "16 GB to GiB" o sa iti apara exact cata capacitate ai tu pe cardul respectiv.

Aici e alta problema. Memoriile RAM sunt facute pe standardul 1 GB = 1024 din motive tehnice, valoarea este cea reala. O componenta hardware ocupa acel spatiu.

| LPCTSTR a răspuns:

Placa grafica integrata foloseste din rami in schimul placilor dedicate care au rami integrati pe placa respectiva.
Daca laptopul e nou, s-ar putea sa ai o placa grafica integrata mai nouta, care sa ia mai mult de 1gb din ram, eventual 2 insa nu cred ca astea inegrate ajung la 2, plus ce-si mai rezerva Windows pentru procesele sale "esentiale", se fac.

| Simpatic a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dar nu exista posibilitatea din Bios sa alegi cat dedici placii video integrate, eu asa am pe laptop si am dedicat 512 Mb /Ram placii integrate si am si placa dedicata de 4 GB VRAM cum spuneai asta asa vin ele cu VRamii lor.

| NLS a răspuns:

Nu prea exista placi video integrate care sa NU imprumute din ramul sistemului.

https://community.amd.com/thread/243863

vezi aici

Daca ai fi avut si o placa dedicata, in acest caz ai fi putut elibera acei 2.1 GB, din BIOS.

O poti seta sa foloseasca 512 MB sau 1GB, asta daca nu folosesti laptpul pentru jocuri sau alte aplicatii care necesita grafica din greu.

| JicaContra a răspuns:

"placa grafica este integrata si nu ocupa niciun bite din memoria sistemului"... FALS!
TOCMAI alea integrate iau memorie din sistem, nu ar trebui atat de mult, dar... deh

| alexxxjdjdb a răspuns (pentru JicaContra):

Asta m-am gandit si eu, si cand am vrut da confirm acolo era 0, dar cand am dat la ce consuma memoria ram, acolo cu gri, dita mai bara de 2.1gb hardware reservation

| JicaContra a răspuns (pentru alexxxjdjdb):

Am mai vazut problema asta, sunt 2 solutii mari si late:
1. ai optiune in bios
2. gasesti un program de configurare de la producatorul laptopului
ambele solutii sunt cu bataie lunga

| alexxxjdjdb a răspuns (pentru JicaContra):

Optiunea din bios nu este, am vrut sa o fac ca "solutia finala" care de fapt nu exista laughing in ce consta treaba cu program de configurare?

| NLS a răspuns (pentru alexxxjdjdb):

Adica ar trebui sa poti seta din programul de configurare Armoury Crate ce cantitate de RAM sa fie alocata placii video.

In cazul tau neavand placa video dedicata, nu poti reduce acea valoare la 0, dar o poti seta mai mica, 512MB, sau 1GB... (daca te joci, e indicat sa lasi 2GB... maximul posibil).

| JicaContra a răspuns (pentru alexxxjdjdb):

In general pe site-ul producatorului poate fi asa un program, cauta acolo

| csty45 a răspuns:

Nu ai ce sa faci! Totul se face automat deoarece placa video e integrata. Bios-ul laptopului aloca automat memorie din ram altfel laptopul nu funcționează.