| Alexunknown a întrebat:

Am o problema cu un laptop Asus X550CA Intel i5 2.6GHz,4GB RAM, 500 GB HDD, INTEL HD 4000 integrata si nVIDIA GeForce GT 720M 2GB/ x64.
Problema e ca nu recunoaste placa video dedicata.Nu este recunoscuta nici de driver (cannot find compatible hardware), nu este nici in Device manager(este doar Intel hd 4000),si nu pot seta ce placa grafica sa ruleze din Bios. Am incercat si cu windows 7, 8 ambele pe 64bits dar aceeasi problema. DXDIAG, MSINFO32, SIW nu o vede nimic. Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Am gasit alte serii, pe asta nu...in fine daca ai Windows 7 sau 8 pe 64 Bit instaleaza driverul asta http://www.geforce.com/drivers/results/70740 si apoi te uiti in Dxdiag.
Trecerea pe placa video dedicata o faci astfel :
1. NVidia Control Panel
2. Set PhysX Configuration
3. Auto-Select ( recommended )treci pe GeForce GT 720M.
Nota:sa ai cablul de incarcare conectat la laptop.

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Laptop Asus X550CA ce serie? Trebuie sa mai scrie ceva pe spatele lui, de genul XX091D sau XX092D sau DB31 sau XO113H sau...da-mi linkul de unde l-ai cumparat.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| Alexunknown explică (pentru neluL):

Scuze am gresit eu este vorba despre un X550VC -XX025D

| Alexunknown explică (pentru neluL):

Am rezolvat..SERVICE-era problema cu placa de baza big grin multumesc oricum pentru ajutor

| neluL a răspuns (pentru Alexunknown):

Cu placere!

| neluL a răspuns (pentru Alexunknown):

Am gasit alte serii, pe asta nu...in fine daca ai Windows 7 sau 8 pe 64 Bit instaleaza driverul asta http://www.geforce.com/drivers/results/70740 si apoi te uiti in Dxdiag.
Trecerea pe placa video dedicata o faci astfel :
1. NVidia Control Panel
2. Set PhysX Configuration
3. Auto-Select ( recommended )treci pe GeForce GT 720M.
Nota:sa ai cablul de incarcare conectat la laptop.

| dannyel86 a răspuns:

Integrated Intel® HD Graphics 4000 e placa grafica integrata. De vreme ce sistemul ti-o arata, inseamna ca e recunoscuta. Reinstaleaza driverele pentru ea si asigura-te ca sunt cele compatibile (de pe site-ul oficial al producatorului). Un driver nu recunoaste piesa doar daca nu e compatibil cu ea (e valabil pentru toate componentele).