Întrebare recomandată | catalinispas a întrebat:

Salut am si eu o rugaminte sper sa ma puteti ajuta am o problema am cumparat de curand un microfon de studio BEHRINGER C-1 Am inteles ca imi trebuie preamplificatorsadPHANTOM POWER) Am cumparat si un mixer BEHRINGER XENYX802 il conectez la mufe si nu merge microfonul nu se aprinde ledul ma puteti ajuta va rog

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Microfonul tău, de bună calitate fără îndoială, are inconvenientul că necesită alimentare. Are nevoie de +36 - 52 V pe un conector XLR, spre deosebire de microfonul Behringer C-1U dotat cu conector USB, alimentare de 5 V, 50 ma prin USB.
Ai nevoie de acel adaptor PHANTOM POWER intercalat între mixer şi microfon pentru a asigura acea alimentare necesară microfonului ( +36 - 52 V ). Acest lucru este datorat faptului că acest tip de microfon este de tip condensator şi este dotat cu un preamplificator încorporat care necesită aceste tensiuni de alimentare.

6 răspunsuri:
| catalinispas explică:

Mixerul are preamplificator da nu merge de ce sunt nou noute

| catalinispas explică (pentru Arthur):

Pai mixerul are phantom power +48 v am vazut tutoriale pe youtube si la ei mergea se poate sa fie de la cablu? sau nu stiu ce ar putea fii si microfonul si mixerul sunt noi

| Arthur a răspuns:

Verifică mai întâi dacă pe Phantom ai la mufa de microfon peste 36 V. Tensiunea de alimentare necesară microfonului este : 36 - 52 V
Curent de alimentare: 2, 5 ma.
Se poate să ai pe Phantom o tensiune mai mică, să fie alt tip de model.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Cat te-a costat microfonul? Asi dori si eu unul.^ - ^

| catalinispas explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

300 de lei cu tot cu curierat 'happy