| Gabiwio489235b a întrebat:

Salut, am si eu un televizor (TV) Vortex se numeste. si pot baga stick-ul in el sa vizionez filme. Stiu ca subtitrarea trebuie denumita exact la fel ca si titlul filmului de exemplu
1. Star Wars 1 (2008). avi
2. Star Wars 1 (2008). sub

Dar la mine in loc de ă Ă â Â î Î ş Ş ţ Ţ imi apare spatiu, gen : "Merge i npoi", fraza corecta " Mergeţi înapoi". Ce ar trebui sa fac? Dau funda celui care imi explica cel mai bine.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

S-ar putea ca tv-ul sa nu suporte diacriticile sau formatul subtitrarii. La fel de bine pot fi niste setari din tv care trebuie modificare pentru a recunoaste diacriticile. Ca sa scapi de acest disconfort, ori modifici diacriticile intr-un editor de text (Notepad, Wordpad din Windows), cu functia Replace si pui simplu "t, s, a, i" sau convertesti subtitrarea intr-un format suportat (.sub,.srt). Si poate astfel iti primeste si diacriticile. Daca gasesti rezolvarea direct din meniul tv-ului, la setarile pentru subtitrare, s-ar putea sa nu mai trebuiasca sa faci acele modificari enumerate.