| Voicu_Toma_2000 a întrebat:

Am un amplificator Tehnoton A01 2x25w (SM 2202) la care s-a defectat potentiometrul de volum! Problema e ca, de schimbat nu se pune problema, doar ca eu nu am gasit niciunde un potentiometru ca acela.Sunt din Targoviste si am fost la majoritatea magazinelor cu componente electronice.O sa las o poza mai jos cu amplificatorul si cu potentiometru. Intrebarea mea este:Stiti unde pot gasi un potentiometru asemanator? Sau stiti cum il pot inlocui cu altul?
https://imgur.com/a/JEansoR
Tin sa mentionez ca potentiometrul amplificatorului nu este EXACT ca cel pe care vi l-am aratat eu.Este putin mai diferit, din cate imi amintesc este de 100k.Multumesc anticipat, ofer funda!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Încearca pe Ebay sa cauti, sau dul la un electronist, acolo ei au piese de schimb din recuperări. Sau pe Maica Domnului in lacul tei.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bucuresti...Si ebay? Sincer nu prea am avut de aface cu acest gen de site-uri gen ebay, aliexpress, etc.M-am gandit ca exista vreo posibilitate de a monta si un alt potentiometru.Dar daca nu ceva de pe la noi din tara!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Voicu_Toma_2000):

Dar deunde sti ca s-a defectat butonul de volum? Ce simptome are? Acel buton probabil merge curățat cu spray contact nu trebuie înlocuit.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Se da peste cap.Si se misca foarte ciudat.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Voicu_Toma_2000):

Daca nu merge cu spray contact atunci caută un electronist priceput pe partea audio, si el o sa il repare.

| Digikey a răspuns:

Ii cumperi un potentiometru 2x100 K logaritmic si il adaptezi.
Cel din figura ta nu este potentiometru de volum pentru amplificatoare stereo.

https://www.tme.eu/......0ka-32p-6/

| Digikey a răspuns (pentru Digikey):

Gasesti la Adelaida Craiova orice tip de potentiometru.
https://www.adelaida.ro/potentiometru-stereo-6mm-piher-100k-6pso-100k.html

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru Digikey):

Stiu.Am si spus ca nu este, am spus doar ca seamana.Ca cel de le linkul pe care l-ati trimis, am multe acasa dar, dar asta are 2 randuri a cu cate 3 pini, al meu are 3 randuri a cate 2 pini!

| Digikey a răspuns (pentru Voicu_Toma_2000):

Depinde de unde te uiti.
M-am uitat pe schema lui are potentiometru normal, trebuie doar sa identifici pinii si sa faci legaturile.
daca il duci in service iti face acelasi lucru, iti adapteaza unul oarecare, important este sa se potriveasca mecanic.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru Digikey):

In zona mea nu exista niciun service audio.Am intrebat, si ma gandeam ca exista posibilitatea sa il schimb eu