| AdyutzZz a întrebat:

As dori sa leg pe un amplificator homemade un potentiometru pentru volum, dar nu stiu cum. Imi poate spune cineva mai detaliat la ce trebuie legat fiecare din pini? Tin sa precizez ca potentiometrul este unul mono.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Am observat si eu acum. Daca ai alta adresa pe gmail. De trimis, am trimis-o, a plecat.
Incerc sa-ti explic altfel. Terminalul central de la potentiometru il legi la piciorul lui C1. Firul de masa il legi la alt terminal al potentiometrului si la masa de unde iei tu semnal. Celalalt terminal liber de la potentiometru il legi la sursa de semnal. Deci semnalul iti vine pe terminalele laterale ale potentiometrului si il bagi in amplificator intre terminalul din mijloc al potentiometrului si masa.

20 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai de ce e mono? Amplificatorul cum e? Crezi ca fara schema iti poate spune cineva?

| AdyutzZz explică (pentru K0sti):

Http://www.circuitstoday.com/24w-amplifier-using-tda1516 aceasta este schema amplificatorului. Ai putea sa imi faci in paint legaturile care unde merg la potentiometru?

| K0sti a răspuns (pentru AdyutzZz):

Unde scrie audio in, legi un potentiometru de 100K. Pe cursor vii cu semnalul de intrare, un capat la masa si celalalt in pinul condensatorului C1!

| AdyutzZz explică (pentru K0sti):

Bun, si legaturile le fac in punctele respective fara sa intrerup vreo conexiune existenta? asa cum e in schema respectiva functioneaza, dar la volum maxim. Daca leg potentiometrul cum ai spus tu, o sa imi controleze volumul?

| K0sti a răspuns (pentru AdyutzZz):

Nu intrerupi nimic! Pai nu asta vrei, sa-ti controleze volumul? Aia face!

| AdyutzZz explică (pentru K0sti):

O adresa de mail/skype imi poti da? ca am facut cum ai zis tu si nu are nici un efect asupra circuitului...

| horia2012 a răspuns:

Ai reusit? Daca poti lasa o adresa de email sa-ti trimit poza cu conexiuni.

| AdyutzZz explică (pentru horia2012):

AdyutzZz@yahoo.com

| horia2012 a răspuns (pentru AdyutzZz):

Ti l-am trimis.

| AdyutzZz explică (pentru horia2012):

Minunat...nu merge site-ul de la yahoo. Nu poti sa mi-o trimiti pe altceva?

| AdyutzZz explică (pentru horia2012):

Bun, am reusit sa ma uit peste ce ai facut acolo, dar firul din stanga, cel care l-ai lasat in aer si ai scris semnal de intrare, la ce trebuie sa il leg?

| horia2012 a răspuns (pentru AdyutzZz):

La firul central al sursei tale de semnal. De la ce iei semnal, microfon, cd, daca e mufa jack tata, firul central e partea metalica din centru.

| horia2012 a răspuns (pentru AdyutzZz):

Poti pune si degetul pe firul respectiv (intrare semnal), o sa baraie si o sa poti regla volumul "baraitului".

| AdyutzZz explică (pentru horia2012):

Culmea ca asa nu face nimic...se auzea inainte un barait care acum nu se mai aude, pentru ca nu se aude nimic. Cum as putea sa te contactez sa vorbim mai in privat, messenger, skype, facebook, ceva?

| horia2012 a răspuns (pentru AdyutzZz):

Am observat si eu acum. Daca ai alta adresa pe gmail. De trimis, am trimis-o, a plecat.
Incerc sa-ti explic altfel. Terminalul central de la potentiometru il legi la piciorul lui C1. Firul de masa il legi la alt terminal al potentiometrului si la masa de unde iei tu semnal. Celalalt terminal liber de la potentiometru il legi la sursa de semnal. Deci semnalul iti vine pe terminalele laterale ale potentiometrului si il bagi in amplificator intre terminalul din mijloc al potentiometrului si masa.

| MateiSebastian a răspuns:

Vezi aici ( http://www.telecomenzi.ro/forum/viewtopic.php?t=6825 )

Dacă nu, încearcă așa:

" Comment de pe www.elforum.ro ".

Primul mesaj a fost corupt, dacă și ăsta e, ceva e în neregula cu telefonul meu. :)

Și ăsta e eronat, oricum, dacă ai întrebări de natură electrică/ electronică, intră pe elforum.

| AdyutzZz explică (pentru MateiSebastian):

Nu poti sa imi explici putin mai pe larg ce leg la acel B si W? W este la + jack-ului si B este la + difuzorului la iesirea din amplificator?

| MateiSebastian a răspuns (pentru AdyutzZz):

?

Nu ai nici o treabă cu ieșirea; Tu trebuie să controlezi cantitatea de curent electric ce intră în amplificator ( etajul de preamplificare).
În poze e explicat destul de clar;
Uite aici o carte faină cu de toate

http://bookzz.org/book/1182525/9f68b0

| MateiSebastian a răspuns (pentru AdyutzZz):

AMPLIFICATOR home made? happy CI?

Oricum K0sti are dreptate.

| AdyutzZz explică:

Am rezolvat intr-un final, cu mare chin. Multumesc mult tuturor pentru ajutor!

| horia2012 a răspuns (pentru AdyutzZz):

Inseamna ca ai mai avut si alte probleme. E foarte simplu. In fine, bine ca ai rezolvat. Cu placere.