| androiduser a întrebat:

Salut,am un calculator mai vechi mai exact cu 2gb ram, un amd de 2, 5ghz, 9400 gt 512 mb, slabut insa merge la ce fac eu.Am urmatoarea problema windows ul nu booteaza mereu, mai exact monitorul se aprinde doar cand vrea el.Acum scriu de pe calculatorul cu pricina si daca il inchid nu mai porneste, dar daca il las o zi sau pana dimineata merge uneori.De la monitor nu e caci l am schimbat, placa video nu cred caci nici nu se aude sunetul la pornirea windows-ului in boxe. Unii zic ca ar fi sursa sau placa de baza sau mai slabe sanse procesorul.Chiar nu am cum sa le inlocuiesc momentan, m ar interesa o solutie provizorie sau orice altceva.Ma gandeam sa l las in stand by pentru totdeauna pentru ca din stand by porneste insa ar consuma cam mult curent. Orice ajutor e binevenit, multumesc!

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Desfaci sursa si verifici daca ai ceva condensatori umflati, treaba asta o verifici si pe placa de baza.

| cristi202 a răspuns:

Al meu e mereu pe stand-by, pentru ca niciodata nu stiu cand intru eu sau sotia pe net, si decat sa stau pana porneste, apas un buton si o ia de la capat. Nu cred ca consumul e chiar atit de mare.
Insa, desi chestia cu stand-by ar fi o rezolvare pe moment, e mai bine totusi sa te duci la un service autorizat sa vezi ce e, ca nu cumva sa pice cu totul la un moment dat cu posibilitatea de a nu-ti mai recupera datele.

| monster62 a răspuns:

Daca nu booteaza mereu, inseamna ca ceva are windows-ul, hard-u sau placa video, dar cea mai posibila varianta ar fi condensatorii umflati, fiindca daca ii are umflati, curentul nu mai poate trece prin ei si nu mai formeaza tensiunea recomandata calculatorului, iar aceasta duc la nepornirea lui

asta ar fi o posibilitate, dar ar putea fi si hard disk-ul, care ar putea avea daune, nefunctionand, daca iti zice la pornire "no reboot", inseamna ca hard-ul face figuri. daca totusi zici ca iti porneste cand vrea el, inseamna ca hard disk-ul e avariat, nu distrus, eu zic sa-l duci la un service autorizat, ti-or cere cele autorizate mai multi bani, dar merita, ca poate iti schimba windows-ul, poate hard-ul, poate condensatorii. du-l la service sa-ti spuna care din aceste 3 posibile variante le are PC-u de nu porneste mereu

dar tine cont de la mine ca, am un all-in-one, iar acum 1 an imi facea cateva figuri la pornire, ii dadeam sa-l pornesc si-mi zicea no reboot, dar a doua-a treia oara a pornit, pana la urma l-am dus la altex cu garantia si l-au verificat si au zis ca are problema cu hardul

asa ca intai intreaba de hard, sa-l verifice, sa vada cum functioneaza, sunt multe posibilitati laughing tu doar sa o afli pe cea corecta ca s-o rezolvi cat mai repede, ca nu e bine ca PC-ul tau sa stea cu hard-ul avariat, ca se poate duce oricand, iar daca ai informatii pe hard, scoate-le numai de cat pe alt calculator (daca ai) si salveaza-le pana nu se duce hard-ul! bafta iti doresc! happy