| Florin_Shegon_1996 a întrebat:

Salut
Am un Dell Inspiron 1000 si vreau sa instalez un windows 7 de pe stick
E stick butabil de 8 GB si am windows-ul pe el
Setez biosul sa buteze de pe stick se da restart la laptop si astept sa se incarce windows-ul dar mi se deschide windowsul vechi
Ce trebuie sa apas ca sa buteze de pe USB?
E setat sa buteze de pe USB dar nu o face
Care e problema? Sau ce trebuie sa apas dupa ce se da restart?

Răspuns Câştigător
| bloodfont a răspuns:

Tot din bios trebuie să dezactivezi quick boot sau/și quiet boot. Odată ce dezactivezi astea, la boot o să îți apară ceva de genul: „F8 - boot menu" undeva în stânga jos. Apeși tasta afișată și îți apare un mic meniu cu toate dispozitivele boot-abile conectate la computer. De-aici alegi stick-ul și dacă tot nu boot-ează de pe el înseamnă că trebuie să scrii din now windows-ul pe el pentru că nu e scris corect.

2 răspunsuri:
| FlorinCiokan a răspuns:

Cauta Boot Menu sau Boot Device.
F12 e de obicei. sau F8 iti arata cand deschizi laptop-ul. Si acolo selectezi USB. e posibil sa nu fie facut bine stick-ul daca nu merge asa din prima. incearca cu altu.Bafta.

| K0sti a răspuns:

Daca e pus si nu booteaza, inseamna ca nu e bootabil!