| Preotul500 a întrebat:

Am un laptop Asus x541na-go008 si am instalat pe Windows 10 Professional dar as vrea sa-i pun Windows 7 Ultimate. Credeti ca o sa faca figuri sau o sa mearga in lag?

11 răspunsuri:
| Crsiti92134 a răspuns:

Nu, nu o sa ai nico problema.

| TheRGuy a răspuns:

Nu,nu o sa faca.

| mastadont a răspuns:

Teoretic nu ar trebui să facă figuri, dar asigurăte că ai driverele actualizate la ultima versiune.

| klewww a răspuns:

Nu o sa mearga chiar foarte bine

| Anonim420420 a răspuns:

Din propria experienta iti spun ca trecerea pe Windows 7 de la 10 este o idee foarte buna, windows 10 in principiu are foarte multe servicii care folosesc procesorul "degeaba", din propria experienta iti spun benchmark-ul meu pe Counter Strike Global Offensive, pe windows 10 aveam undeva la 50-60 fps cu foarte multe frame drops, pe windows 7 am undeva la 120-140 fps, frame drops inca am dar sunt foarte rare. Iti recomand trecerea la windows 7. Bafta!

| flixbuster a răspuns:

Suportul ASUS are drivere doar pentru Windows 10 64 bit la acest model de laptop.

http://www.asus.com/Laptops/X541NA/HelpDesk_Download/

Off-topic: sincer, la ce specificatii are, eu as pune pe el Xubuntu 18.04.1 64 bit - sigur nu vei avea nici un lag cu el. Dar este Linux si nu Windows. Oricum pentru Internet, muzica, filme si documente e cam tot aia. Pentru gaming sau daca folosesti vreun program mai special (care merge doar pe Windows) ar conta ca e Linux sau Windows.

| DIGIT4L a răspuns:

Cel mai probabil va merge W7 mai bine ca 10. Recomand Windows 7 Ultimate, este cea mai buna si completa versiune a w7. Foloseste 3dChip pentru drivere http://www.3dpchip.com/3dpchip/3dp/chip_down_ro.php.

| TrustMeIKnow a răspuns:

Poti sa folosesti wine, este linux cu pachete de windows, adica poti rula jocuri pe el si programe.exe : https://www.winehq.org/
Cauta pe yt wine os, si fa-ti o parere.

Dar da windows 10 este mult mai ok decat 7 si nu o sa ai probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai drivere de Windows 7 pe ala totul va merge ok.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Anonim420420):

Jocuri gen CS GO nu cred ca o sa mearga sau chiar sa porneasca pe laptop-ul ala.

| Preotul500 explică (pentru DoctorWh0):

Cred ca s-a referit in general pe alt PC / laptop. Stiu ca nu merge CS GO.