| Preotul500 a întrebat:

Am un laptop Asus x541na-go008 iar acum am Windows 10 pe el dar as vrea sa-i bag Windows 7 Ultimate. Este posibil sa faca figuri sau sa mearga cumva in lag?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scapi de pasul cu bios-ul, dar aceeasi treaba: trebuie sa-ti cauti drivere care sunt ~98% compatibile, folosind un program si un alt device care are access la Internet (n-o sa ai internet din prima).

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai drivere de Windows 7. Deci va merge, dar pentru inceput: fara net si va trebui dupa install sa te chinui sa scapi de acel blue screen. Si eu am laptop de aceeasi generatie ca al tau (nu exact acelasi model) si ca sa nu dea BSOD Win7 imediat dupa install, trebuie din BIOS sa dezactivezi slotul cardului de memorie. Sa bagi un program de pe stick (2.0 ca win7 nu vede de la sine 3.0) si sa vezi ce drivere nu sunt, de pe alt PC/laptop cu internet sa le descarci, sa le pui pe stick, si sa le instalezi pe acel laptop x541na-go008...
Daca vrei jocuri, nici macar sa nu incerci, iti va da BSOD la fiecare cateva ore.
Daca vrei sa clarific da reply si zi unde trebuie sa te mai lamuresc.

| Preotul500 explică (pentru anonim_4396):

Dar un Windows 8.1 ar merge mai bine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Preotul500):

Scapi de pasul cu bios-ul, dar aceeasi treaba: trebuie sa-ti cauti drivere care sunt ~98% compatibile, folosind un program si un alt device care are access la Internet (n-o sa ai internet din prima).

| AgapeAlex665 a răspuns:

Nu știu exact ce să zic. este posibil să nu-ți meargă porturile usb sau să fie o problemă cu driverele. mai degrabă rămâi la Windows 10 sau dacă îți merge greu reinstalează-l tot pe 10. Dacă totuși vrei să instalezi Windows 7 pe laptopul tău caută un tutorial pe Youtube și vezi poate găsești ceva care să te ajute sau poate un post pe un forum. (ai grijă să scrii și modelul laptopului când cauți)