| tupuiointrebare a întrebat:

Am un laptop ASUS X552MD - SX019D si nu pot intra in BIOS, am deja instalat Windows 8.1 dar vreau sa il schimb si trebuie sa ii schimb optiunea de bootare(folosind un stick bootabil). Inainte sa deschid laptopul tin apasat F2 si apoi apas butonul de pornire si nu imi apare meniul BIOS, am incercat si cu F1, F12, DEL, dar degeaba, imi ruleaza windows-ul ca de obicei, (de mentionat ca am schimbat hdd-ul vechi cu un ssd). Vreun sfat sa pot ajunge in BIOS?

4 răspunsuri:
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Ai incercat f10?

Bula
| Bula a răspuns:

1. Scoate SSD-ul, sa nu aiba de la ce boot-a.
Iti va da optiunea de a intra in BIOS, sa specifici alta optiune de bootare.

2. Intrii in BIOS, faci modificarile dorite, salvezi, repornesti laptopul.

3. Cand va cere din nou o sursa de bootare, opresti laptopul si montezi inapoi SSD-ul.

| Mary012 a răspuns:

Nu trebuie sa ti apasat ci sa apesi in continu. Incearca cu DEL și laptopul meu ASUS tot de pe DEL intra dar apasa in continu.

| DeyCj a răspuns:

în mod normal nu e nevoie să intri în BIOS pentru a buta de pe un stick USB, dar în cazul tău bănuiesc că din fabrică Windows-ul a fost instalat în Secure boot, iar funcția boot loader-ului e dezactivată din BIOS.
http://dlcdnet.asus.com/......7926_A.pdf
Aici este ghidul de utilizare a laptop-ului tău. Aici îți explică foarte clar cum se intra în BIOS și ce setări se fac pentru asta.