| thezbx a întrebat:

Vreau sa deschid un sistem de operare de pe un stik bootabil, pe un laptop Asus. Stiu ca la Dell trebuie sa apesi F12 si se deschide meniul de bootare. La Asus ce tasta sau combinatie de taste trebuie sa apas?

Răspuns Câştigător
| paulthegame a răspuns:

Cel mai des intalnit la Asus e ESC dar daca nu merge intri in bios apasnd tasta DEL si cauti la Boot sa activezi optiunea sa iti apara butoanele de Bootare si ii dai enabled

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu tastele F8 sau F12 (pe rand). Trebuie doar sa fii atent(a) cand porneste BIOS-ul sa nu ajunga sa boot-eze Windows-ul.

| Danzell a răspuns:

Cel mai probabil ESC. nu iti zice nimic atunci cand se booteaza laptopul?
daca totusi nu gasesti tasta intra in bios. F2. si intra la Boot cauta sa modifici ordinea de Bootare(Boot device priority)

gen prima optiune USB/flash
a doua HDD (probabil o sa apara numele HDD-ului)
a treia CD/DVD
si a patra network parca.

oricum conteaza decat primele doua sa fie asa. USB si urmatorul HDD.

| thezbx explică (pentru Danzell):

E cam complicat ca dupa aceea trebuie sa intru iar sa le modific la loc ca nu o sa imi mai deschida sistemul de operare daca am mouse-ul conectat la laptop cand il deschis. oricum mersi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inati il prnesti apoi apesi tasta Del. Poti incerca si F2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca acum ai windows 8, te invat eu cum sa intri in bios far sa mai apesi alte taste.Win 8 e asa de rapis incat la pornire nu ai timp sa apesi tasta si ca atare are o optiune a intra in boot din start.

| thezbx explică (pentru anonim_4396):

Explica-mi cum, te rog happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru thezbx):

Fooarte simplu. Duci sageata in coltul de sus, apoi pe lupa de cautare.In casuta scrii sistem setting.dai pe sistem seting din partea din stanga si iti va aparea o fereastra in care printre altele se afla optiunea de boot.da click pe boot si apoi setezi ca sa booteze de unde vrei.

| thezbx explică (pentru anonim_4396):

Mersi big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru thezbx):

Ca sa funntioneze dai click pe odd si apoi pe up adica il urci sus pe primul loc si salvezi daca are optiunea de salvare.odd inseamna optical disc drivre adica ...cd/dvdul.