| IonutR1 a întrebat:

Am un laptop destul de nou, are aproape 2 luni cu un Rtx 2060 si I7 8750h. Problema ar fi ca in unele jocuri am framedrop-uri, dar in altele merge foarte bine. Temperatura procesorului ajunge la 100*. Asta este problema si faptul ca are thermal throttling

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GPA a răspuns:

Thermal throttling-ul aduce riscuri grave sistemului tău.
Temperatura de 100°C pentru un cpu/gpu de laptop este fatală chiar. Riscurile cuprind : bsod-uri la pornire, framedrop-uri sau chiar desprinderea componentelor de pe placa de bază (referitor la gpu/cpu). La o temperatura de +100°, aliajul de fludor care lipește cele două componente cu placa de bază se încălzește suficient de tare încât să provoace o fisură în stratul acela. O fisură este suficientă pentru coruperea întregului sistem când vine vorba de cpu (procesor), la gpu (placa video) nu vei mai putea rula interfața grafica prin intermediul plăcii video dedicate (lost OpenGL adică). De asemenea, soft-ul de la Nvidia nu va mai putea fi accesibil in urma acestei pagube.

Ca să previi ce-am discutat mai sus, cumperi un cooler eficient / o reînlocuire de pastă termoconductoare pe care o aplici pe gpu/cpu.

Cooler : https://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/deepcool/n8-ex/

Pastă eficientă (mai eficientă decât pasta stock) : https://pasta-termoconductoare.compari.ro/......488558175/

Sau

https://www.pcgarage.ro/......dition-4g/

(Având în vedere că n-o folosești decât o singură dată, pentru înlocuire... în orice caz, îți rămâne pastă ).

Crede-mă, această rutină zilnică in sesiuni de gaming, la asemenea temperatură, îți va afecta laptopul.

17 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Da, la 100grade face thermal throttling si cade performanta
asa ca presupun ca frame-drop ai la jocurile care freaca procesorul in draci
incearca sa iei un stand de laptop, eventual unul cu ventilatie... ajuta... SEMNIFICATIV!

| IonutR1 explică (pentru Bizon95):

Il are deja.

| IonutR1 explică (pentru Bizon95):

Are deja unul happy

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutR1):

Naspa atunci, du laptop-ul inapoi, pentru ca racirea nu face fata happy
sincer! ce o sa faci peste jumatate de an? cand o sa ai si ceva praf in radiator si racirea o sa fie si mai ineficienta!

| IonutR1 explică (pentru Bizon95):

Chiar nu stiu. l-aș trimite la garantie. Oricum, el poate sa se si arda, poate sa faca ce vrea, 2 ani are garantie laughing))

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutR1):

Nu am spus sa il trimiti la garantie, insa nu am fost destul de explicit
am spus sa iti ceri banii inapoi, pentru ca nu il poti sa il folosesti la adevarata putere, iar de ars nu se v-a arde pentru ca exista protectii la supra-incalzire (adica exact "thermal throttling" ala)

| IonutR1 explică (pentru Bizon95):

Păi nu se mai poate returna, are deja 2 luni. Ziceam de garantie deoarece poate avea si o problema de la pasta termoconductoare, iar daca nici dupa asta nu se rezolva nimic pot cere banii inapoi.

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutR1):

Ba se poate returna daca nu functioneaza in parametrii
iar apoi iti raspunzi singur... evident ca trebuie sa treci prin "garantie" (sper ca e clar de ce sunt ghilimele), insa, daca un aparat are o problema de, design, ai dreptul sa iti ceri banii inapoi

de ex. eu mi-am luat la un moment dat un router wireless portabil cu baterie, care avea usb in care puteai pune un stick 3g, l-am tinut 3 luni dupa care m-am dus cu el la garantie ca scria mare pe ambalaj: tine 6h si de fapt tinea 2h30mins... MAXIM!
evident ca nu au avut ce sa repare asa ca mi-au dat banii inapoi!

dar, recunosc, ca atunci cand am afirmat "nu am spus sa il duci la garantie" ma refeream ca are un defect, si nu o problema de, design... care tot prin garantie trebuie sa o treci!

| CM7YRE a răspuns:

Solutii:
-Schimbarea cooling pad-ului cu unul (mai) bun
-Chiar daca e "nou", poti sa-l cureti, sa-i schimbi pasta termoconductoare cu alta mult mai buna
-Undervolt
-Optimizarea windows-ului, si a programelor respective ce ruleaza pe el, maxim ssd daca ai hdd.
In rest, poti face "putine lucruri" sa-l ajuti.

| IonutR1 explică (pentru CM7YRE):

Undervoltage are, cooler-ul are 5 ventilatoate si nu cred ca altul ar putea face ceva mai bun in cazul acestui laptop. Cu altceva nu am cum sa îl ajut deoarece la o astfel de configurație nu putem vorbi de faptul că am 2 ferestre deschise in google, sau altceva, mai ales fiind nou.

| IonutR1 explică (pentru Bizon95):

Stiu, dar in cazul acestui laptop vorbim de peste 6000 lei Si nu cred ca le-ar conveni celor de la eMAG sa imi dea banii pana nu incearca sa il repare. Si bineinteles, daca problema nu poate fi remediată dintr-un motiv anume, sau dupa reparație tot nu merge, voi lua banii înapoi.

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutR1):

Nu le convine sa iti dea banii inapoi indiferent de suma
insa nici nu au incotro cand sunt fata in fata cu reactiunea!
chestia e ca, 6mii de lei un laptop cu 2070 e chiar destul de ieftin dpdv al raportului performanta/pret

| IonutR1 explică (pentru Bizon95):

2060*

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutR1):

Da, scuze!
tot e de super-top... mai ales pentru un laptopwinking

| IonutR1 explică (pentru Bizon95):

Stiu, dar nu inteleg ce pnm e neregula cu laptop-urile astea de gaming. Unii au problema cu placa video, practic aia se incalzeste la 100* si procesorul nu trece de 70, placa mea sta pe la 65 in full load fara procesor si cu procesor cam pe la 80. Bine, am inteles, nu au pasta buna, ba BA DA CUM PLM PE PLACA VIDEO AU REUSIT SA O PUNA BINE SI PE PROCESOR POSIBIL E PUSA CA DE UN COPIL DE 10 ani? Ca alta problema nu ar avea ce sa fie in afara de asta deoarece, daca era ceva la ventilatoare, placa video avea si ea temperaturi ridicate. As intelege daca se intampla doar la mine, dar cum pnm sa pui un asa pret si sa nu pui o pasta termoconductoare ca lumea. Pnm, platesc si 200 lei in plus sa imi puna liquid metal, dar sa fiu sigur ca imi merge din tot sufletul in pnm. Asta e chestia de care ma tot intreb. si astfel, in jocurile in care se foloseste placa video in principal, iar procesorul aproape deloc, imi merge smooth, precum BF 1, dar alta problema pe care nu o inteleg ar f legat de BF1, cum *** nu am nici un mic framedrop in SP, iar pe MP, in continu. Deci chiar e ciudat rau...

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutR1):

Placa video are o tehnologie foarte noua la care Nvidia au muncit cativa ani si care e ceea ce numesc eu personal "hardware matur", adica performanta foarte mare, si incingere foarte mica

iar Nvidia incearca sa faca placi care se incing foarte putin de la seria 1000

in alta ordine de idei, la procesor, prima cifra reprezinta generatia, iar urmatoarele in general reprezinta cat de TOP e, iar tu ai un procesor foarte performant, dar, se cam incinge, eu am generatia 4 - 4710 si cam ajunge in mod curent in 85 grade unde racirea ajunge la maxim si il tine acolo (nu trece peste)
ori, in momentul in care joci un joc care mananca procesor in draci, este normal sa se incinga

... se pare ca Intel nu prea a investit in dezvoltarea hardware-ului la procesoarele lor in ultima vreme, cica AMD tocmai a scos un procesor mai ieftin, mai performant (32 core fizice, 64 logice) care consuma mai putin, se incinge mai putin si costa mai putin (singurul loc in care e mai slab e la performanta pe single core unde sunt un numar foarte mic de aplicatii care ar avea nevoie)

| IonutR1 explică (pentru Bizon95):

Mda...asta e acum. poate il trimit la garantie sa vad ce fac el. In principal am intrebat doar pentru ca ma gandeam ca poate ar avea si altceva, dar nu, asta e o problema generala, la fel si cu framedrop-urile. Sa speram ca se rezova ceva si sa speram ca Intel va face niste procesoare de laptop-uri potente, dar pe care sa nu poti praji ceva daca vrei...