| Daniel_Pirvu_1996 a întrebat:

Salut.Am un laptop Packard bell p5ws0 cu placa video dedicata de 128mb. Vreau sa iau una de 2GB dar nu stiu ce model e compatibil cu placa mea de baza Easy Note TS44HR Inside H2O v 1.20.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu putine exceptii, placile video nu prea se pot schimba cu alte modele.
Trebuie sa citesti specificatiile producatorului laptop-ului. Daca sunt date mai multe placi video compatibile, atunci (si numai atunci) poti alege dintre ele.
Insa m-as mira ca, o placa video cu 128Mb ar fi compatibil cu orice placa de 2Gb, fiind de generatii tehnologice diferite.

| PainTech a răspuns:

Salut!
Ma uit pe lista de specificatii...
Observ un procesor i3, 4 GB RAM, 0.5 TB HDD. Nici urma de placa video dedicata. Are doar un iGPU Intel HD Graphics 3000 care nu are memorie vizuala dedicata, ci imparte din Cache cu procesorul ( presupun ca ma uit la laptopul care trebuie ).

Oricum, pe manualul de dezasamblare nu apare trecuta placa video. Deci, ori este "una cu placa de baza", ori un iGPU de la Intel.

In orice caz, inlocuirea placii video nu este posibila pe acest laptop.