| 1010wanted a întrebat:

Am un Macbook pro din 2010 13inch iar bateria nu mai are capacitatea indeajunsa pentru a rezista mai mult de o ora, in schimb, cineva imi poate da o baterie de la un Macbook pro 2010 sau 2012 15inch, am citit pe net iar diferente mari nu prea sunt intre bateri ca voltaj sau marimi, a mai schimbat cineva asa? este vreo problema?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca voltajul si marimile fizice sunt identice, atunci se pot schimba fara problema.
Atentie insa, e posibil ca bateria primita sa fie mai slaba decat ceea actuala pe care o ai.

| 1010wanted explică (pentru Bula):

Nu sunt chiar identice, de exemplu la baterie e diferenta de capacitate cu 1200mAh, voltajul e identic iar in lungime, latime si marime sunt cativa mm diferente

Bula
| Bula a răspuns (pentru 1010wanted):

Daca bateria "noua" este de capacitate mai mare, atunci e bine.
Marimea fizica este importanta, deoarece in caz de diferente exista riscul sa nu incape in carcasa ta (daca este mai mare) sau sa nu se poate fixa si sa se miste (in caz ca este mai mica), dar in acest caz se poate umple golul cu burete inghesuit in locul liber, cu conditia sa nu apese componentele electronice sensibile si sa ramana suficienta aerisire pentru racire).