| Greciuc_Edi_2001 a întrebat:

Am un Nikon D3400 cu obiectiv 18-55mm si am facut o poza stelelor cu modul manual, dar din pacate totul este iesit din focus. Cum as putea sa fac sa nu fie totul out of focus?

Aveti aici niste poze: https://imgur.com/a/MAgpouo

Răspuns Câştigător
| Alfred0703 a răspuns:

Ai o deschidere mica la obiectiv(f 3.5-5.6 daca stiu bine). Iti trebuie un ubiectiv cu deschidere mai mare(f1.8 sau 2.8).

9 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Ai facut cu iso 100?

| sierra1 a răspuns:

Trepied și declanșare automată?

| Alfred0703 a răspuns:

Foloseste manual focus. Obiectivul are o deschidere mica si nu poate sa focalizeze noaptea. Recomand si un trepied.

| Greciuc_Edi_2001 explică (pentru Alfred0703):

Manual focus am folosit. Celelate nu ma lasa sa le folosesc, nu ma lasa sa fac poza cu AF-S sau AF-C.

| Greciuc_Edi_2001 explică (pentru Yurisa):

ISO de 1600-3200 am folosit. Asa am vazut pe net ca se face.

| Greciuc_Edi_2001 explică (pentru sierra1):

Nup, dar nu cred ca e asta de vina. Vad doar ca nu mi se focalizeaza pe ceva. Pur si simplu e defocalizat

| sierra1 a răspuns (pentru Greciuc_Edi_2001):

Fă ce am zis și mai vedem

| Yurisa a răspuns (pentru Greciuc_Edi_2001):

Este destul de greu sa faci fotografii noaptea. Nu folosi modul manual. Foloseste P daca ai. Nici eu nu stiu cum sa fac poze noaptea. Trebuie sa ai un trepied ceva. Eu am folosit P am urmat cateva instructiuni de pe net si a iesit asta, nu e cine stie ce dar macar nu e miscata laughing

https://images.unsplash.com/......38d3daa005

| Greciuc_Edi_2001 explică (pentru Alfred0703):

Merci de ajutor