| erik20 a întrebat:

Am un procesor Q9400 2.66ghz stock ( l-am overclockat pana la 3.14 momentan. ) in full load imi ajunge pana la 67-68 C maxim. Este ok pentru un overclock? Care ar fi temperatura la care ar trebui sa ma opresc cu overclock-ul?

5 răspunsuri:
| Navros a răspuns:

Parerea mea e sa te opresti cu overclocku' acolo unde esti, temperaturile sunt relativ ok. Este un procesor vechi cu consum relativ maricel de curent. Daca nu ai fondurile necesare pentru un upgrade de pc iti recomand sa te opresti acolo, ba chiar sa te duci mai low profile gen un 3 ghz.

| Strepix a răspuns:

Temperaturile sunt foarte ok, felicitari pentru OC. Problema e ca in timp, temperaturile vor ajunge mult mai mari, cand o sa ajunga la 75-80 de grade, scade OC-ul. Daca folosesti un cooler aftermarket de buna calitate nu cred ca vei avea probleme.

| IIIshaneIII a răspuns:

Eu aveam acum cativa ani un q9500 si il tineam 24/7 overclock la 4, 2 ghz, dar aveam si o placa de baza foarte buna un Asus care permitea sa ai dai foarte mult din fsb ceva cu chipset p45 si aveam cun cooler din cupru care facea treaba buna atingea 70+ in prime 95, dar era perfect stabil l-am tinut mult si bine si nu a avut nici pe naiba

| Mehaita a răspuns:

Recomandar este sa te opresti, dar daca doresti sa il overclock-ezi mai mult ai nevoie de un ventilator mai puternic sau o racire pe apa

| Adrian926a a răspuns:

In full load cred ca e acceptabil