| ediroman123 a întrebat:

Salut am un router cumparat acum 2-3 zile si 2 calculatoare legate la router prin cablu de retea. Calculatoarele sunt urmatoarele.
Asus k8n-e
Procesor amd sempron 2600 +
rami 1gb
RETEA onboard dar a mai avut o placa de retea pe pci

al 2 calculator este.
pentium3
are 1 placa de retea de la celalat pc
Dar nu merge bag cablul licare la windows imi arata,, aquaring network adress,, se opreste subit adica apare network cable unpuged si dupa 3-4 secunde apare
Mai am o placa de retea dar aceea nu se aprinde decat 1 secunda
FUNDA cine ma ajuta

5 răspunsuri:
| spy2o a răspuns:

Modelul calculatoarelor e irelevant, cu atat mai putin procesorul sau ramii.Problema la tine este ca nu ai instalat driverul de la placa de retea.Probabil ca nici nu recunoaste windows-ul placa de retea.

| ediroman123 explică (pentru spy2o):

DRIVERELE sunt instalate si windows le recunoaste

| PCassist a răspuns:

Nu ai configurat routerul corect. Ce provider de net ai?

| ediroman123 explică (pentru PCassist):

Am router tp link si net de la rds dar merge pe alt pc

| PCassist a răspuns:

Daca iti merge pe alt pc, verfica sa nu ai niste IP-uri manuale bagate pe calculatoarele care nu-ti merg.

Pune placa de retea pe pci la calculatorul care iti merge si vezi daca merge...