| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un telefon ce suportă 2G, 3G,4G și LTE. recent am cumpărat o cartelă telecom cu 6 euro credit. am activat opțiunea N6 cu bonus net nelimitat la viteza 4G, dar deșii pe telefon în setări este pusă viteza 4G în stânga sus scrie 3G. dacă schimb pe 3G în setări nu mai merge. mai am 2 prieteni cu aceleași telefoane și ofertă, iar la ei apare 4G. îmi poate spune cineva de ce? dau și funda

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Când semnalul este mai slab scade la 3G; apoi la 2G și așa mai departe.
Cred că depinde acum semnalul și de fiecare dispozitiv în parte, chiar dacă toate sunt la fel.
Eventual poți merge la Germanos pentru verificări.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta pentru ca telekom România este una dintre cele mai slabe companii care oferă servicii de conectivitate GSM, și nu exagerez!
Îți recomand sa încerci cu o cartela Orange sau Vodafone, și ai sa vezi ca prinzi 4G și dincolo de munțiwinking

Problema este ca telefonul tău fie are antenele de slaba calitate, și in combinație cu cartela iese un semnal de slab, fie e doar cartela de vina.

Mult succes!

| adelin0577 a răspuns:

Incearca sa schimbi cartela cu una 4G, e posibil ca aceea cartela pe care o detii acum, sa nu aiba parametrii necesari pentru 4G.

| LPCTSTR a răspuns:

Telekom are o rază de acoperire de proastă calitate, treci pe Orance sau Vodafone.