| alexutzu3000 a întrebat:

Am vazut pe net cum unii oamenii canta cu tastatura in CUBASE 5, am programu dar nu stiu cum sa adaug instrumentele si celelalte. daca se poate,puteti sa ma ajutati cu un sfat sau un tutorial, ceva?

1 răspuns:
| TeoPT a răspuns:

Salut, poți arunca o privire aici
https://www.youtube.com/watch?v=eCnseIuDPQU

Este necesar să adaugi track-uri pentru instrumente virtuale (VST Instruments). Dacă doar ai instalat Cubase cu pachetele de bază fără să mai adaugi alte plugin-uri, ar trebui ca în secțiunea de VST Instruments pe care ți-o arată în video (unde are el multe chestii și selectează ez-drummer) când adaugi track-ul să ai ceva gen Groove Agent și Halion One. Primul e pentru sunete de percuție, al doilea pentru pian, vioară, chitare etc. Dacă selectezi setul de instrumente virtuale o să poți să îți selectezi tonul dorit.

Din câte mai țin minte, se apasă alt+k ca să apară tastatura virtuală în loc de panoul de control. Succes!