| Danuta_Dany_1980 a întrebat:

Salut.
Am vrut sa-mi reinstalez windows 7. Am boot-at un stick cu windows ul, am intrat in bios sa pun pe priority stick ul si cand imi da restart sa intre in patcher imi da eroarea:"Invalid system disk. Replace the disk and then press any key". Ce trebuie sa fac?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E corupt stickul. Fa altul. Nu uita sa descarci Windows 7 in format.ISO original, cel crackuit are sansa slaba sa mearga.

| NGheorghe a răspuns:

1 nu pare sa-ți fi pus stick ul pe Priority. mai verifică! mie mi se pare ca laptopul tău booteaza de pe CD-Rom
2 este diferență între a crea "un stick bootabil" si a "boota de pe un stick". întâi trebuie sa creezi un stick bootabil ca sa poți boota de pe el. Comandata cpy/pst nu îl face bootabil. Microsoft are program special de a face asta.

| NLS a răspuns:

Acea eroare indica mai mult faptul ca stickul nu e bootabil, (sau e corupt).

Foloseste un alt stick, scrie imaginea pe el
cu Rufus ***
https://rufus.ie/en_IE.html

sau Windows USB/DVD Download Tool.
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=56485

In etapa initiala, dupa ce ai introdus stickul si ai pornit/repornit PC-ul, apesi imediat tasta pentru Quick Boot Menu, si alegi stickul.
La primul restart, apesi din nou acea tasta, si alegi HDD-ul.

*** in Rufus alegi
GPT in loc de MBR (daca ai HDD mai mare de 2TB in special)
selectezi UEFI, daca ai "BIOS UEFI" (cu interfata moderna, cu suport pentru mouse, etc)
NTFS in loc de FAT32

** poti formata stickul cu Quick Format, inainte sa scrii imaginea pe el, si te asiguri ca alegi sistem de fisiere NTFS.