| DanuțMarian43 a întrebat:

Am un pc Dell fara sistem de operare pe el, astazi am vrut sa imi pun linux pe el ca dupa sa imi bootez un stick cu windows de pe linux (neavand alt pc ca sa o fac direct), toate bune, reușesc sa instalez linuxul de pe stick, dupa descarc o imagine iso cu windows o scriu cu ajutorul unei aplicatii pe stick (pe linux am facut toata treaba), dupa ce am dat restart la pc (inca aveam linux) am intrat in boot menu, selectez sa booteze usb-ul si imi scrie: no boot device detected insert system disk and press f1 to continue or f2 to menu(bios). Nu stiu ce sa fac, Calculatorul vede stickul dar nu vede windowsul de pe el, linuxul l-a vazut. Am incercat si in bios dar nu prea am multe setari fiind un bios mai vechi 2007-2010. Ceva ajutor, va rog

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

In programul de preparare a stick-ului alege modul de boot-are corect!
Stick-ul trebuie facut boot-abil pentru sisteme de fisiere MBR (NU pentru UEFI! ).