| WhiteAxe a întrebat:

Salut, as avea si eu nevoie de niste ajutor pentru un laptop Lenovo ideapad 100, ruleaza windows 10 pe el, si de la o vreme cam a inceput sa mi faca probleme cu internetul, in sensul ca, deschid laptopul mi se conecteaza la reteaua de internet, merge ce merge, 5, 10, 15, minute sau o ora doua ore, iar dupa imi pica conexiunea la internet, imi arata ca sunt conectat, dar nu imi merge internetul, iar daca opresc wifi-ul ( ma deconectez de la retea ) cand activez iar wifi-ul nu mi mai arata retelele de internet, nu mi citeste nici macar una, si trebuie ori sa dau restart la laptop ( in cel mai fericit caz isi revine ) daca nu...ramane asa vreo ora 2 si isi revine singur, singura solutie cand mi se intampla asta este sa-mi fac internet de la telefon cu, cablul USB, cel mai sigur cred ca e din cauza placii de retea nu? si daca asta e problema, pot pune orice fel de placa de retea ( de laptop fireste )? sau trebuie sa fie fix la fel pe care o am (Realtek RTL8723BE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC )

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Placa de retea si cea de wi-fi, de obicei, sunt diferite. Wi-fi poate fi bloc comun cu bluetooth.
Cel mai bine ar fi facut o constatare la un service.

8 răspunsuri:
| Bariel a răspuns:

Cauta in bara de cautare a windowsul ui "system configuration" si asigurate ca e totul bifat la services, daca e ceva care nu poate fii bifat activeazale din registrii

| Bariel a răspuns:

Sau asigurate ca e driverul up to date, iti recomand 3d chip

| WhiteAxe explică (pentru Bariel):

M-am uitat, totul este bifat

Bula
| Bula a răspuns:

Nu a fost desfacut laptop-ul de cineva?
Problema pare sa fie de la supraincalzirea si dereglarea blocului wi-fi sau lipsa contactului cu antena /masa.
Iti recomand sa te conectezi la router prin cablu (UTP), va functiona mai rapid si mai sigur ca prin wi-fi.

| WhiteAxe explică (pentru Bula):

Laptop-ul nu a fost desfacut de nimeni, se cam incalzeste deoarece trebuie schimbara pasta termoizonalnta, dar oricum nu trece de 30 de grade, m as conecta prin cablu, doar ca router ul e in alta camera

Bula
| Bula a răspuns (pentru WhiteAxe):

Iti tragi un cablu mai lung.
Poti apela si la provider-ul tau de internet pentru trasare /fixare, ei iti trag cablu chiar si gaurind peretele, daca e nevoie.

| WhiteAxe explică (pentru Bula):

O sa apelez pentru o prelungire de cabluri etc, dar oricum, ca si idee pentru WIFI, laptopul imi mai car cu mine prin oras munca etc, si n am cablue dupa mine sa l trag de acasa laughing, pentru placa de retea daca o schimb, pot pune orice fel de placa?

| WhiteAxe explică (pentru Bula):

Da, pana la urma e problema cu placa de wi-fi, trag maine o fuga pe la GSM, multumesc