| max18 a întrebat:

Salut, as vrea sa aflu si eu ce placa de sunet am pe laptop. daca e 2.1; 5.1 etc. vreau sa cumpar un sistem audio 5.1 si sa stiu daca il pot conecta la laptop..pe laptop am decat 2 iesiri jack de 3, 5 (1 casti, 1 microfon)

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Pai da. Un jack este pentro boxe/casti, etc, iar unul pentru microfon. Laptop-ul tau nu cred ca are o placa de sunet dedicata, si mai ales pe majoritatea laptopurilor merge un sistem audio 5.1 ( mai toate )

Bft!

| max18 explică (pentru Jipa95):

Deci sa inteleg ca pot conecta sistemul 5.1 la laptop prin intermediul mufei jack de 3, 5?

| Jipa95 a răspuns (pentru max18):

Nu. Aia de 3.5 e pentru microfon, la celalalt jack conectezi sistemul.

| max18 explică (pentru Jipa95):

Ok mersi mult...si cum aflu ce placa audio am? adica intru in run-dxdiag-sound deschid placa audio dar nu stiu unde sa ma uit. windows 7

| Jipa95 a răspuns (pentru max18):

Click dreapta pe My Computer pe desktop, Properties, alege Hardware, click Device Manager. In lista vei regasi placa ta de sunet.

| max18 explică (pentru Jipa95):

Am facut deja asta.dar nu imi dau seama ce tip este, nu scrie nicaieri clar.