| extasycash a întrebat:

as vrea sa imi cumpar maine un sistem audio dar am o nelamurire: sistemul o sa il conectez la laptop si nu stiu daca sa imi iau sistem 5.1 sau 2.1...din cate stiu pentru cel 5.1 ar trebui sa am mai multe iesiri nu doar cea pentru casti si cea pentru microfon. va rog ajutati-ma cu sugestii/informatii. promit funda

Răspuns Câştigător
| NeluFerchi a răspuns:

Pai ai nevoie de alea si eventul un prelungitor sa il duci mai departe. important e sa aiba 3 dungi adica 4 pini http://www.conectica.ro/......e-4-pini-. asta daca nu primesti mufele de unde cumperi ceea ce nu cred. nu la toate sistemele e nevoie de mufele astea dar de obiicei arata asa http://www.mygarage.ro/......ual-4-.jpg cele 6 mufe le bagi la input apoi in alea 2 de la adaptor si in laptop

6 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Pentru a folosi un 5.1 pe placa integrata de la laptop ai nevoie de adaptoare (care iti scad din calitatea sonora). Acum insa, pentru a nu stiu cata oara spun sa specificati daca aveti neaparata nevoie de surround (filme/jocuri) sau daca il folositi mai mult pentru muzica. Mai mult decat atat, un buget aproximativ nu strica, pentru ca ti-as putea face niste recomandari ca sa nu te alegi cu un Genius/Logitech/Delux/etc., care reproduce zgomot si nu muzica.

| extasycash explică (pentru Utilizator1234):

As vrea sa il folosesc pentru muzica iar un buget maxim nu ar depasi 400 lei.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru extasycash):

Microlab B-77 ar fi o alegere destul de buna in bugetul tau. Un produs mai reusit ar fi Microlab Solo 4C, dar nu prea l-am mai vazut in stocuri. Dar daca nu te deranjeaza piata S-H, incearca sa gasesti Microlab Solo 6, le-am detinut si suna extrem de bine pentru preturile SH de 300-400 Ron.

| NeluFerchi a răspuns:

Iti trebuie 1x http://www.conectica.ro/......stereo-jac si 2x http://www.conectica.ro/......-x-rca-15m asa am si eu la sistem 5.1. si eventual un prelungitor. vezi sa aiba 3 dungi pe mufa toate

| Windows95 a răspuns:

Hmm, interesantă problemă adică și eu am laptop și tot o "ieșire" am pentru căști/microfon...dar asta nu cred că contează...depinde de placa de sunet.
După mine poți să-ți iei un sistem 5.1 nu are importanță acea ieșire depinde de placa de sunet. Baftă!winking