| anonim_4396 a întrebat:

O nelamurire, am un sistem hi-fi sa-i zicem cum se faceau odata combinele cu 2 boxe laterale si amplificator pe centru, sistemul e brand. Conectat la laptop prin mufa jack la placa de sunet intrarea headsets se aud boxele calitativ dar nu si bass-ul! Am luat boxele le-am conectat la PC si bass-ul se aude, am observat ca PC-urile au 3 iesiri audio iar laptopurile au numai 2 : castile si microfonul.
Intrebarea este cum fac sa conectez la laptop si sa se auda si bass-ul? Ar fi o solutie placile audio externe? Am vazut ca cele ieftine sunt tot cu 2 iesiri deci tot casti si microfon au ca intrare-iesire, deci nu fac decat sa prelungeasca ceva ce deja am. https://altex.ro/....../ADBSC2BK/
Placile alea externe mai scumpe cum sunt cele de studio posibil sa faca sa mearga dar parca nu as da cateva sute de lei doar sa aud bass-ul, cam asa e una semi-profesionala (posibil asta sa rezolve problema?) : https://altex.ro/......156000002/

Ceva idei, imi scapa ceva?

3 răspunsuri:
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Pune driverul original de la placa de sunet
sigur are si aplicatie
care te ajuta sa dai bas cat vrei
adica are egalizator
si
loudness
adica accentuare bas si inalte

| Simpatic a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Posibil sa fie si de aici, merg fara driver audio instalat dintr-un simplu motiv am descarcat tot pachetul de drivere pentru laptopul meu de pe siteul producatorului si desi si driverele si laptopul sunt noi multe nu-s compatibile cu sistemul meu de operare, win 10 cu adevarat!

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Simpatic):

Pune driverul de win 8 pe windows 10 sau chiar de windows 7 poate ai noroc, am mai intalnit cazuri cum scrii drivere originale dar neinstalabile