| ifeelfunny a întrebat:

As vrea sa cumpar o placa video GTS 250 1gb / 256 bit pci express x16 2.0. dar e o problema, nu stiu daca va merge pe placa de baza care are slot pci express x16. nu prea stiu cu sloturile astea, am inteles ca nu e mare diferenta dintre 2.0 sau normal. va merge sa montez placa?

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu iti fa griji, cea mai mare parte a placilor de baza suporta pci x16. Eu zic sa te razgandesti, deoarece e ceva mai "veche" Plusc pa mai bine mai strangi ceva si iei ceva gen http://www.pcgarage.ro/......-192-bit/, care desi are mai putini biti, are dx11 si frecvente cu mult mai mari. Plus ca e mai rece, si suporta oc mai mare.

| 0000anonim0000 a răspuns:

Normal ca merge pe o placa cu pci -ex simplu. Incearca sa intrebi bla bla bla, atunci cand o cumperi. Sfat de achizitionare: Am luat un gt220 de la gigabyte si m-a tinut aproximativ 2 ani, dupa care a inceput sa imi apara artefacte pe ecran(memoria placii video s-a bulit) acum nu stiu, nu era de la drivere, am incercat-o pe vreo 5 sisteme. Problema e cu placile nVIDIA, unele sunt de foarte proasta calitate. Cele ati ar fi mai ok. Ai foarte mare grija ce cumperi, si grija cu garantia. Mie mi s-a dus placa fix cand a iesit din garantie. Funda?