| Mr14Anonim a întrebat:

Salut, as vrea sa cumpar un iPhone 4 de pe Amazon, mai exact http://www.amazon.com/......ref=sr_1_2 ie=UTF8&qid=1377414662&sr=8-2&keywords=Apple+iphone+4 acesta, si mi se pare ciudat pretul (40 % reducere ) si nu stiu ce inseamna acest Verizon. Daca l-as cumpara, sau orice alt iPhone, cum efectuez plata si in ce platesc? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

Verizon e o firma de telefonie mobila din SUA. Acela e pretul cu abonament la Verizon (e ca si cum ai lua un iPhone cu abonament la Vodafone/Cosmote/Orange).

Pe acela nu il vei putea cumpara (iti va fi anulata comanda fiindca Verizon nu ofera servicii de telefonie mobila in Romania).

Chiar daca il vei putea cumpara, nu il vei putea folosi in Romania fiindca din cate stiam Verizon e o retea CDMA (telefonul nu are slot pentru SIM; foloseste un cod unic ce e transmis catre releele lor inainte de efectuarea apelului).

Plata se face cu ajutorul unui card bancar. Platesti in dolari si conversia monedei se face folosind cursul zilei la banca emitatoare.