| Andreimihaitaureete a întrebat:

Salut, as vrea sa imi achizitionez un pc de gaming buget 3800 ron si m-am gandit la sistemul balaur de pe Pc garage, ce parere ai? E ok sau e placa video slaba? Raspunzi doar daca te pricepi si sa joc pubg, dota 2, pe high- mediu merge? https://www.pcgarage.ro/......by-hyperx/

28 răspunsuri:
| xPeyser a răspuns:

E bun pc ul parerea mea. La 16 GB Ram poti juca pubg și dota 2 lejer pe grafica si setari max. Specificațiile sunt bune pentru un pc de 4000 ron. Eu la 8 GB Ram joc gta pe full grafica fără lag. La 16 poti juca titan fall sau metro exodus fără un pic de grija
Memoria interna e la fel de buna
Eu zic sa l achiziționezi. Acel CPU e foarte bun. Chiar unul dintre cele mai bune in ziua de azi.E bun pentru Gaming. Placa video e buna pentru grafica.

| NLS a răspuns:

DOTA pica din discutie caci are nevoie de placa video din 2011-2012 sa mearga perfect, faci un sistem pentru el cu MAXIM 1600 RON.

(pana una-alta nu ai specificat pe ce rezolutie te joci.)

Placa aceea NU e slaba, in nici un caz pentru aceste jocuri.
E slaba pentru alte jocuri, demne de un PC de 3700 RON.

Cea mai potrivita placa pentru Ryzen 5 2600 ar fi 5600XT.
Pe PUBG o sa vezi deja diferenta, iar de alte jocuri nici nu mai zic.

https://www.youtube.com/watch?v=vzBrtr83UC8

Din cate vad, sistemul acela e putin supra-apreciat.

Uite cum ar trebui sa arate un sistem in acel buget.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4190358/

acelasi procesor

placa de baza Gigabyte - sunt ceva sanse sa fie aceeasi, si asta e de bine

placa video 5500XT de la Sapphire

RAM cu latenta mai mica, garantez ca in acel sistem e CL16.

SSD de calitate si cu viteze foarte bune, detin 2 personal.

SURSA mult mai buna, cu 38A pe railul de 12V,
de la un producator consacrat (SuperFlower nu sunt cele mai proaste, e adevarat, insa nu se compara cu producatorii de top).

am ales aceeasi carcasa, in caz ca-ti place.
Eu n-as lua niciodata una atat de scumpa, dar e chestie de gust: oricum - arata bine, si are 4 ventilatoare RGB incluse.
Altfel, ar exista varianta de la Cooler Master. (cu 100 RON mai ieftina, dar doar 1 ventilator. Aceasta are 4 incluse)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Am incurcat ceva,
asta e memoria, cu cativa lei mai scumpa

https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Pai cum scoate 60 fps in pubg, pe pc garage review arata in full load ca duce pubg la 80-90 fps cu balauru

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Joc pe full hd

| NLS a răspuns (pentru Andreimihaitaureete):

Https://youtu.be/dDU8pw0AchU?t=478

o medie de 87 FPS in PUBG, cu multe efecte pe OFF

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

E si din cauza ca e screen rander pe maxim si fov camera maxim

| NLS a răspuns (pentru Andreimihaitaureete):

Https://www.amd.com/en/products/graphics/amd-radeon-rx-5600-xt

Dupa cum vezi, producatorul recomanda surse de cel putin 550W (si asta presupune o sursa de calitate, nu Intertech, LC-Power, Delux, Rasurbo, Rhombutech, si multe altele, care nu scot nici macar cat scrie pe ele, sau pocnesc dupa 6 luni).

PCgarage pune o sursa de 450W de la un brand destul de indoielnic.

Consumul maxim al unui astfel de sistem cu putin OC e 450-460W.

https://outervision.com/b/oV5GKx

De aceea zic pas acelui sistem facut de ei.
Prefer calitatea, putina rezerva pentru momentele critice de peak,
prefer un sistem caruia ii pot face si putin OC fara sa pocneasca sursa, si sa dorm linistit. (daca nu vrei tu OC, poate vrea cel care-l va cumpara de la tine. Dar te asigur ca vei dori in viitor.)

Totodata, ma foarte indoiesc ca au pus ceva mai bun de Nitro+ acolo, sau vreun SSD rapid si fiabil.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4190794/

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Uite ce wishlist am facut eu are sursa 85 plus bronze si e mai scumpa cu 40 lei: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4191558/

| NLS a răspuns (pentru Andreimihaitaureete):

E aproximativ OK,
Dar mai bine lăsai exact configurația ce ți am dat_o eu ultima data și inlocuiai doar SSD ul cu acesta al tău. (nu observasem ca suporta Nvme, ca îl puneam eu din prima).

acel cooler nu e mai bun decât cel cu care vine procesorul.
Cele care sunt mai bune + silențioase, costa ~250-300.

(Însă dacă vrei carcasa aceasta, lasă-l acolo, e nevoie neapărat de un cooler care sa sufle direct în spate, carcasa neavând ventilatoare în fata.)

Memoria aia va trage procesorul in jos cu aproximativ 20%.
E la fel de rapida ca și cea pusa de mine, dar e o singura plăcută, și deci... No Dual Channel.
In special procesoarele AMD au nevoie de RAM cât mai rapid...
(frecventa mare, latenta mica și dual channel)
Poți pune o singura placa in ideea ca peste 6 luni-1an o sa mai pui una identica (cu specificații identice), dar faza e ca acest sistem nu prea are nevoie de 32gb ram (doar dacă te ocupi cu editare video), și pana atunci o sa pierzi din puterea procesorului.

Sursa e într-adevăr certificata Bronze, însă asta nu spune nimic despre calitatea ei, ci despre cât curent trage inutil din priza.
Certificarea e doar un nume pentru randament (pe pcgarage se numește eficienta).
Acum uită-te la eficientele celor 2.
Sunt cumva egale ambele? (85%)
Atat ca Thermaltake nu a mai plătit pentru a-și certifica sursa.
Ce contează la surse cel mai mult e puterea și amperajul real ( care la producătorii premium precum Corsair, Cooler Master, Gigabyte, Antec, Sirtec, Seasonic, BeQuiet, EVGA, Thermaltake, Silverstone, Chieftec, se atinge și chiar se depășește, în timp ce la alții e departe de adevăr )
și calitatea condensatorilor de filtraj (sursa trebuie sa alimenteze procesorul cu tensiuni foarte exacte, orice fluctuație ii scade din performanta, sau în caz de OC îl supraincalzeste).

Dar cum spuneam ieri, SuperFlower sunt undeva între, nu fac parte nici din categoria superioara, sigura, nici dintre cele de evitat 100%.

Despre carcasa am zis deja mai sus : nu are mesh in partea din fata, și vine cu 2 ventilatoare.

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Inca un wishlist aste cred ca a iesit foarte bine carcasa are 4 ventilatoare si ram hyper x dual channel si sursa e gold 600w 87 eficienta ce zici? sau sa pun 3200Mhz oc

| Andreimihaitaureete explică (pentru Andreimihaitaureete):

Scuze voiam sa spun plus bronze 87 eficienta

| NLS a răspuns (pentru Andreimihaitaureete):

Lipsește linkul

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Cred ca e sursa putin cam mare 600w poate un 550w: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4191710/

| Andreimihaitaureete explică (pentru Andreimihaitaureete):

Eu asa il vreau cum l-am facut pe wishlist poate schimb sursa cu asta:
https://www.pcgarage.ro/surse/thermaltake/litepower-gen2-550w/

| NLS a răspuns (pentru Andreimihaitaureete):

Carcasa e ok, pare in continuare scumpa, dar nu e - vine cu 4 ventilatoare.
Ram ok,
Poți merge si cu sursa asta dacă vrei, nu e mare diferență între ea și SuperFlower.

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Tu ce spui sa mai dau 1-2 de lei samerg pe calitate? si 600w

| NLS a răspuns (pentru Andreimihaitaureete):

La ce model anume te referi?

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Sursa Corsair CV550, 80+ Bronze, 550W

| Andreimihaitaureete explică (pentru Andreimihaitaureete):

Sau Sursa SilentiumPC Supremo L2, 80+ Gold, 550W

| Andreimihaitaureete explică (pentru Andreimihaitaureete):

Sau zi-mi tu una buna pana in 340 ron

| NLS a răspuns (pentru Andreimihaitaureete):

Dacă nu ți place acel Thermaltake la 211 ron din cauza lipsei certificarii

ar mai fi 2 cu care as merge cu ochii inchisi:
Thermaltake Smart BX1 - - - 282 ron
Sau
corsair CV550--- 284,79

Și as alege Corsair, pentru amperajul mai mare.

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Dar corsair nu are protecti nu? celelate au 4-5

| NLS a răspuns (pentru Andreimihaitaureete):

Are și asta, dar nu e specificat

Another chip used is the Weltrend WT7527 which provides protection circuits, power good output (PGO), fault protection latch (FPOB), Over Voltage Detector (OVD) monitors, Over Current Detector (OCD) and a protection detector function (PSONB) control.

Plus PFC (power factor correction)

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Aa ok merci si il i-am asa nu?

| Andreimihaitaureete explică (pentru Andreimihaitaureete):

Dar tu ce lucrezi ca vad ca te pricepi?

| NLS a răspuns (pentru Andreimihaitaureete):

Ai depășit puțin 3800 RON, dar e cea mai buna varianta în banii ăștia.
Cu OC stai cuminte pana nu strângi vreo 300 pentru un cooler mai potent.
Cel cu care vine face fata pentru orice, atâta vreme cât nu faci OC.

Despre sursa, am citit un review in care omul o forța cu 2700X cu OC, și o placa video 2070.
A rezistat cu bine.
Fără oc la procesor, duce la nevoie chiar și 5700XT.

Cauta un cod de afiliere pe la cineva (cipflix TV, etc. ) sa mai primești o mica reducere.

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Pe mine nu ma intereseaza oc stau pe cooler-ul stock si sursa corsair de 550 w