| DoctorOtker22 a întrebat:

Salutare! Am și eu acest PC: https://www.pcgarage.ro/......ame-ready/ l-a care s-a stricat placa video. Ce placă video îmi recomandați sa iau pentru această configurație într-un buget de maxim 1000de lei?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Placa video cred ca e ok, eu incerc pe cat posibil sa stau departe de PowerColor, dar sunt atatia altii care cumpara marca asta, si nu au avut probleme.

la RAM uita-te intai in CPU-Z,
TAB-urile SPD si Memory,
ce latente are RAMul actual. (CL16-18-18-35 de exemplu)

DACA nu sunt perfect identice acele numere de la latenta, exista mari sanse sa nu iti booteze, sau sa fie greu sa le sincronizezi, depinde de placa de baza,

Ce latenta are placuta Corsair dorita de tine se afla usor,
introduci codul producatorului pe net, mergi pe pagina oficiala, si citesti de acolo>

CMK8GX4M1D3000C16

are CL15-15-15-36 de fapt, nu CL16 cat scrie pe site.

De aceea ziceau unii in comentarii ca merge la CL15 cu putin noroc.

Asadar vezi cat are placa din PC-ul tau, si trebuie cautata una cu specificatii identice.

Si acum, legat de boottleneck.
O sa existe in anumite jocuri, pentru ca placa video e mai puternica decat procesorul, mai ales ca presupun ca te joci la rezolutie FullHD, unde procesorul duce greul.

DAR trebuie sa intelegi ce e exact fenomenul asta, si o sa vezi ca nu o sa te mai sperie atat de tare si ca uneori accepti sa ai pentru un timp bottleneck, pana iti permiti sa mai faci un upgrade (de ex 1 an).

Bottleneck la procesor inseamna ca procesorul e "gatuit" de placa video, in traducere, placa video e semnificativ mai puternica decat procesorul.
EXACT CAZUL ACTUAL, daca iei acea placa.
Ce se va intampla?
NIMIC, decat ca arunci destul de mult pe placa video, si pana nu o sa pui un procesor mai puternic, va sta partial nefolosita, nu va putea lucra la adevarata ei putere.
ASTA inseamna bottleneck, nu inseamna ca PC-ul va merge mai rau decat merge acum, ci ca dai bani pe o piesa, ce nu va putea lucra la 100%, pana nu imbunatatesti candva (cand iti permiti) si procesorul.

Bottleneck la placa video inseamna ca placa video e gatuita de procesor, in traducere, procesorul e semnificativ mai puternic decat placa video.
Deci e perfect normal sa ai bottleneck pentru un timp, pana iti permiti sa schimbi si procesorul.

E MULT mai bine DECAT sa cumperi acum o placa video ce are 4GB memorie cu 750-800 RON, si sa fie depasita cand o sa pui un procesor 3700X sau 3800X pe placa de baza.

Bottleneck-ul ar trebui luat in considerare atunci cand iti cumperi un sistem nou, dintr-o data.
SE REFERA sa tii cont de echilibrul dintre placa video si procesor.
Adica sa nu iei un procesor cu 400 RON, si o placa video cu 2500 RON.
Pentru ca iti vor merge mai bine jocurile daca tii cont ca placa video sa coste aproximativ de 2 ori cat procesorul.

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

A avut 1050Ti cu 4GB.

Recomand ceva mai nou și cu mai multa memorie: 6, sau chiar 8GB.

RX6600 as lua eu, dar daca se poate, de la Sapphire sau MSI.

Va exista puțin bottleneck între procesor și placa video, dar nu e ca și cum te-ar afecta cu ceva.
Uneori bottleneckul trebuie "îmbrățișat", daca dorești sa iti îmbunătățești sistemul treptat.

Daca nu știi exact ce vreau sa spun prin asta, iti pot explica.

| DoctorOtker22 explică (pentru NLS):

Https://www.pcgarage.ro/......-128-bit/, această placă este ok? Și bottlenck-ul nu va fi foarte sesizabil bănuiesc, nu?

| DoctorOtker22 explică (pentru NLS):

Și o să i-au și acești rami:https://www.pcgarage.ro/......0mhz-cl16/

| NLS a răspuns (pentru NLS):

SI FOARTE IMPORTANT,
inainte sa arunci 1000 RON degeaba,
ori duci vechea placa pe un alt PC la testat, ori la un service.

S-ar putea ca de vina sa fie altceva,

| DoctorOtker22 explică (pentru NLS):

Mersi de sfat, chiar azi l-am luat de service și mi-a spus că nu se mai poate face nimic la placa video e dusă

| NLS a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Placa video cred ca e ok, eu incerc pe cat posibil sa stau departe de PowerColor, dar sunt atatia altii care cumpara marca asta, si nu au avut probleme.

la RAM uita-te intai in CPU-Z,
TAB-urile SPD si Memory,
ce latente are RAMul actual. (CL16-18-18-35 de exemplu)

DACA nu sunt perfect identice acele numere de la latenta, exista mari sanse sa nu iti booteze, sau sa fie greu sa le sincronizezi, depinde de placa de baza,

Ce latenta are placuta Corsair dorita de tine se afla usor,
introduci codul producatorului pe net, mergi pe pagina oficiala, si citesti de acolo>

CMK8GX4M1D3000C16

are CL15-15-15-36 de fapt, nu CL16 cat scrie pe site.

De aceea ziceau unii in comentarii ca merge la CL15 cu putin noroc.

Asadar vezi cat are placa din PC-ul tau, si trebuie cautata una cu specificatii identice.

Si acum, legat de boottleneck.
O sa existe in anumite jocuri, pentru ca placa video e mai puternica decat procesorul, mai ales ca presupun ca te joci la rezolutie FullHD, unde procesorul duce greul.

DAR trebuie sa intelegi ce e exact fenomenul asta, si o sa vezi ca nu o sa te mai sperie atat de tare si ca uneori accepti sa ai pentru un timp bottleneck, pana iti permiti sa mai faci un upgrade (de ex 1 an).

Bottleneck la procesor inseamna ca procesorul e "gatuit" de placa video, in traducere, placa video e semnificativ mai puternica decat procesorul.
EXACT CAZUL ACTUAL, daca iei acea placa.
Ce se va intampla?
NIMIC, decat ca arunci destul de mult pe placa video, si pana nu o sa pui un procesor mai puternic, va sta partial nefolosita, nu va putea lucra la adevarata ei putere.
ASTA inseamna bottleneck, nu inseamna ca PC-ul va merge mai rau decat merge acum, ci ca dai bani pe o piesa, ce nu va putea lucra la 100%, pana nu imbunatatesti candva (cand iti permiti) si procesorul.

Bottleneck la placa video inseamna ca placa video e gatuita de procesor, in traducere, procesorul e semnificativ mai puternic decat placa video.
Deci e perfect normal sa ai bottleneck pentru un timp, pana iti permiti sa schimbi si procesorul.

E MULT mai bine DECAT sa cumperi acum o placa video ce are 4GB memorie cu 750-800 RON, si sa fie depasita cand o sa pui un procesor 3700X sau 3800X pe placa de baza.

Bottleneck-ul ar trebui luat in considerare atunci cand iti cumperi un sistem nou, dintr-o data.
SE REFERA sa tii cont de echilibrul dintre placa video si procesor.
Adica sa nu iei un procesor cu 400 RON, si o placa video cu 2500 RON.
Pentru ca iti vor merge mai bine jocurile daca tii cont ca placa video sa coste aproximativ de 2 ori cat procesorul.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Un RX 7600 daca il gasesti la un pret bun, sare oleaca de 1000 dar si performanta e pe masura