| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti sincer fara,,fanboy-isme", care este diferenta intre un amd fx x8 8350 si un i5(avand in vedere si raportul calitate-pret). Care dintre ele are performante mai mari in gaming (acolo 2-3 fps, cat o fi)?
Si cu ce placa video s-ar potrivi amd-ul sau Intel-ul?
Eu nu am un buget mare!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Eu îți garantez ca te înșeli. În jocuri la ora actuala un i5 e mai performant. La randări, la unele, fă-l e mai rapid deoarece are GHz și nuclee cat sa ii acopere problemele. Însă consumul enorm și căldură nu le mai acoperă nimeni.
Și confirm ce ai zis și tu, și pentru cel care a pus întrebarea. Nu exista probleme de compatibilitate dintre producătorul de la GPU și cel de la CPU.
Ps: cu excepția la fx6300, îs fan Intel. Intel i5-4460 vs AMD FX-8350 vs FX-9590: http://youtu.be/JFqQdrs5wEU
Ala e cel mai ieftin i5 și vezi în jocuri ce poate. Intel i5-4690K vs AMD FX-9590 vs FX-8350: http://youtu.be/iehrXA3n39c aici e cel mai bun i5.
Și aici ai cel mai bun i5 vs fi, ambele cu overstock serios aplicat. Adică astea îs performante pe care nu le obții direct după ce asambleze sistemul sau fără o placa de baza zdravănă plus răcire pe măsură.i5-4690K@4.8 vs FX-8350@4.7 in 9 games (GTX 970): http://youtu.be/20QPpIqo-YY
Iar aici, cel mai slab i5 din generația actuala care nici nu se mai fabrica(se fabrica i5 4460 care e nițel peste asta).FX-8350@4.7 vs i5-4400 (GTX 980) (tests only - 9 …: http://youtu.be/0mr9UiBCGQI

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Sincer daca folosesti pc-ul numai pentru gaming, cu siguranta fx 8350 ofera o performanta mult mai buna in gaming per. nucleu fata de orice procesor i5 actual. Si nu este vorba de doar 2-3 fps, ci de mai mult. Pe de cealalta parte procesoarele Intel mai ales cele din gen. a4-a i5/i7 stie sa faca mai multe decat amd-urile. ( randari, editari, etc ) si se incalzeste mult mai putin deca procesoarele amd unde acolo ai nevoie de o racire zdravana.

Orice placa video iti permiti tu. Nu exista probleme de incompatibilitate intre o placa video si un procesor.

| Vladut2000L a răspuns:

Sa ai grija la alegerea placi video sa ai in vedere si memorile ram.