| Panteryas a întrebat:

As vrea si eu sa stiu daca pot folosi un cooler de procesor fara pasta termoconductoare.
Vreau sa testez o placa de baza si imi trebuie procesor pentru procesor trebuie cooler si nu am pasta termoconductoare si nu stiu sa nu se intample ceva rau cu el.
Este vorba de un amd sempron si nu si va sta pornit mai mult de 3-4 minute cat timp verific daca merge, cat de rau se poate incinge?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| GigiManivela a răspuns:

Am acelasi procesor (sunt sigur de asta in proportie de 90% laughing) si din cate stiu, iti trebuie pasta din aia cu care sa-l lipesti, pentru ca altfel nu sta.

| stlucian a răspuns:

Pentru 20-30 lei(ron)nu cred ca vrei sa risti un procesor.
Ea nu lipeste procesorul de cooler si fara ea mai ales la pornire cand procesorul foloseste 60%-85%(de aceea ventilatorul porneste la turatie maxima)procesoril poate ajunge la tempereturi care sa-l distruga.DAR avand in vedera ca pocesoarele sunt protejete la supra temperatura ele oprindu-se s-ar putea s-ar putea sa reziste chiar daca suprafata de contact intre procesor si cooler e mai mica.
Pe langa pasta coolerul e prevazut cu cleme(matalice) s-au clipsuri de apasare pe suprafata procesorului.
Astea fiind zise las la atitudinea ta daca riscul merita.
Mult succes!thumbs up