| blue29 a întrebat:

Azi dimineata cand am pornit pc-ul nu a vrut sa booteze, apareau pe ecran, imediat dupa chip set(imaginea de la inceput) linii albe verticale formate din puncte(unele palipaiau) si apoi alegem sistemul de operare dorit(e dual boot). Indiferent de ce aleg incepe sa se incarce si dupa ce se incarca toate liniile acelea obisnuite nu cele de pe tot ecranul din puncte se opreste si nu mai face nimic. nici in safe mod nu intra in sistem, nici sa repun sistemul de operare nu merge(se blocheaza dupa ce incarca fisierele de pe cd, dar inainte de a aparea ecranul cu ce vreau sa fac, reparare, instalare...)dupa mai multe reseturi a pornit in safe mod... e a 2 oara azi cand intalnesc problema si prima de 2 -3 ani de cand am pc-ul n-am avut probleme cu el(cel putin nu ca asta). Aveti vreo solutie la aceasta problema? Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Dupa cum ziceai, ai niste probleme de incompatibilitate intre niste piese. Din pacate... nu stiu ce sa-ti zic sa faci decat sa-l duci in service.

| unicka a răspuns:

Ok! ai un hdd extern si nu sti cum sa instalezi XP PE EL. iti dau eu o chestie destul de interesanta : bagi un dvd writer extern in el si pe urma il instalezi. cat despre bios poti face in felul urmator :intri in bios mergi la configurare si stabilesti removable disk prioritatea 1. ar trebui sa iti mearga si asa. bafta

| blue29 explică:

Nu merge reinstalat. nu cred ca sunt virusi pentru ca am reusit sa intru in pc si totul merge struna acum(la fel ca inainte de problema). ceva probleme de la hard, sau placa de baza sau alimentare(desi nu cred ca e de la alimentare).

| blue29 explică:

Am un hard extern dar nu pot instala xp pe el. Da eroare referitoare la hdd dupa ce am facut partitii si s-au copiat fisierele de pe cd, exact atunci cand ar trebui sa booteze de pe hdd. Ce trebuie activat in bios sa mearga instalat xp pe hdd ext? Hdd extern e recunoscut de bios, e setat sa booteze de pe el dar da eroarea respectiva...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Iti recoamnd sa intri pe forumul www.mirceabondar.com
vezi daca e Mircea online(pe chat in dreapta) si vorbesti direct cu el. Te va ajuta. Daca nu, cauta in dreapta sus la contact sau intreaba-ma si scrie-i doleanta ta.
Iti va trimite un mail daca vei bifa casuta de:,, anunta-ma prin email cand apar raspunsuri".
Succea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nui nici-o incompatibilitate, hdd-ul se blocheaza...