| Bogdan8102 a întrebat:

Salut! Cablul de internet de la Ps4 sau televizor la ce banda se conectează, cea de 2, 4ghz sau cea de 5ghz și dacă da, mănâncă din acea latime de banda de 300mb sau 867mb? Dau funda! Routerul este un Tenda ac1200

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Nu se conectează cablul de internet (Ethernet-IEEE 802.3) la nicio bandă, nu există benzi de date decât pentru conexiunea wireless (IEEE802.11) de 2, 4GHz și 5GHz. Pe cablu Ethernet semnalul se transmite bidirecțional la cea mai înaltă lățime de bandă disponibilă prin abonamentul la internet (care poate fi de 100Mbps/200Mbps/300Mbps/500Mbps/1Gbps), evident, lățime de bandă afectată de numărul de dispozitive care sunt conectate la rețea simultan (de câte sarcini de descărcare se află în rețea), de calitatea cablului Ethernet, de calitatea porturilor Ethernet și a interfețelor/adaptoarelor/plăcilor de rețea. PS-ul tău este unul dintre dispozitivele conectate la rețea, prin cablu, care consumă o anumită capacitate din lățimea de bandă la un moment dat.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cablul se leagă la... cablu. Nu are legătură cu WiFi.
Evident că 'mănâncă' din bandă.

| NLS a răspuns:

Cablul Ethernet nu are nici o legatura cu WiFi - ul, toate datele ajung in aparatul tau prin respectivul cablu, nu prin reteaua de 5GHz, etc

Latimea de banda folosita depinde de materialul pe care il urmărești, caracteristicile modemului si a placii de retea a dispozitivului, si de categoria (clasa) cablului dintre modem si aparat: CAT4, CAT5, CAT6, CAT7, etc

| Zuzu1991 a răspuns:

Raspunsul... EVIDENT: PE CE BANDA VREA EL tongue
ca d'aia e fir si nu fara fir
iar viteza e de standard wired, nu wireless, adica 10/100/1000mbps depinde de ce switch-uri ai (inclusiv ala din routerul wifi, care are o parte de switch, cat suporta ps4/tv-ul si cata banda de internet ai, cand se connecteaza in afara retelei locale