| octav005 a întrebat:

de curand am schimbat contractul la RDS. Si mi-au bagat fibra optica.

tin sa va spun ca pana acum aveam internet doar prin cablu. utp cat 5 E. latimea maxima de banda de 100mb/s.

acum am bagat fibra optica cu latimea de banda de 300 mb/s. au pus ei un media converter sa functioneze si netul si cablul tv prin acelasi aparat. CEI de la rds mi-au dat si un router cu intare pe fibra optica.

problema este ca eu am un router cumparat de mine de mai demult. routerul meu este unul pe doua benzi. adica 2, 5 respectiv 5ghz. AL lor este doar de 2, 5 ghz. numai ca al meu este doar intrare LAN 10/100mb/s RJ 45.
adica din punct de vedere tehnic este m.ai bun ca al lor. AL meu pe banda de 5 ghz, pe telefon imi arata 300mb/s. AL LOR de la RDS CU 2, 4 ghz arata maxim 150 mb/s

din routerul lor am intrat in routerul meu.( al meu nu are intrare optica), am facut un speed test si am 96mb/s. din routerul meu am iesit in PC. pentru conectare la net.

APOI am facut o alta proba. din routerul lor. am iesit cu cablu LAN si l.am bagat direct IN PC. am facut un speed test. si mi.a rezultat 295mb/s.

deci presupun ca routerul nu este compatibil cu intare de banda de peste 100mb/s.

intrebarea mea este. CE aparat ar trebui sa folosesc sa am viteza maxima pe PC. si apoi simultan sa folosesc si routerul meu. care este m.ai bun ca al lor.

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Routerul tau nu stie gigabit, adica e limitat la 100 mbps chiar daca pe wi-fi stie 300 mbps nu o sa ajungi la viteza asta pentru ca nu poate sa duca routerul atat.

Daca vrei neaparat router cu wi-fi pe 5ghz e nevoie sa cumperi alt router care are intrare gigabit si stie si wi-fi ac.

Eu unul ti-as recomanda sa ramai la routerul de la rds pentru ca e suficienta 150 mbps pentru telefon.

| octav005 explică (pentru Intruder19):

Eu as vrea sa folosesc routerul meu ca este pe doua benzi. cel al lor are doar o intrare LAN SI O iesire, al meu are o intrare LAN SI 4 iesiri. eu din routerul meu. ies odata la PC si o data la tv. prin cablu. ma gandesc daca ar fi bun un switch. nu ma pricep

Bula
| Bula a răspuns:

Din router-ul lor scoti doua cabluri de iesire: unul direct la calculatorul tau, iar celalalt cu intrare in vechiul tau router.
Astfel, wi-fi-ul tau va fi neschimbat si-l vei putea folosi la viteza maxima posibila.

ATENTIE!
SUMA latimii benzilor de conectare spre fiecare aparat al tau va fi MAXIM 300Mb (cat este abonamentul tau, respectiv cat e limita routerelor)!

| octav005 explică (pentru Bula):

Am sa incerc. sper sa mearga.