| GigelVulcanizare a întrebat:

Cand deschid pcul imi da eroarea:reboot and select proper boot device..Nu mi se aprinde tastatura si nu pot intra in bios.Ce trebuie sa fac?

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

PC-urile vechi nu suporta tastaturi USB in BIOS.

Daca asta e cazul foloseste o tastatura veche pe PS/2 ( aia cu mufa mov rotuda la capat ).

| PainTech a răspuns:

Ar fi o idee sa ne spui si de cand a aparut problema.

Ai schimbat de curand HDD-ul? Ai instalat ceva nou in computer?

| GigelVulcanizare explică (pentru PainTech):

De aseara a aparut problema

| GigelVulcanizare explică (pentru PainTech):

Nu am schimbat nimic la el

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ori l-ai miscat si unul din cablurile HDD-ului a cazut, ori este dus HDD-ul sau SSd-ul, ce ai!
Daca ai tastatura WiFi normal ca nu poti intra in BIOS. Dar daca este tastatura prin fir inseamna ca-i dusa si tastatura.

| AlexMh a răspuns:

Cum au spus si colegii, ai tastatura pe USB iar DOS-urile vechi nu o suporta, precum nici BIOS-ul. Ori iti iei un adaptor de la USB la PS/2 si incerci asa, ori imprumuti de la cineva o tastatura pe PS/2. E posibil ori sa-ti fi cazut HDD-ul, ori windows-ul. Cea mai usoara modalitate, e sa vezi daca este vazut de bios, iar daca este vazut pune pe un stick/CD minitool partition magic, si incearca un Rebuild MBR (sa iti refaca portiunea care e responsabila cu bootarea windowsului). Numai bine!