| Klabaxasas a întrebat:

Beculetul rosu de jos de la unitatea de la PC nu se mai aprinde si imi apare cand porneste mereu „Reboot and Select proper Boot Media in selected Boot device and press a key„ ce trebuie sa fac!

Răspuns Câştigător
| jhonny999 a răspuns:

Ledul rosu indica functionarea HDD-ului.
Mesajul te atentioneaza ca nu ai selectat un dispozitiv bootabil.
Verifica hardul sa aiba mufa de alimentare molex bine fixata.
Verifica cablul ce face conexiunea intre Hdd si Placa de Baza sa fie bine fixat in slot.

1 răspuns:
| itsoft a răspuns:

Pai acel beculet indica Hard Disku. El nu se mai aprinde finca hdd nu mai functioneaza. Verifica mufa de transfer de la hdd la placa video sau mufa de curent de la hdd. Pune mana pe hard si vezi daca simti o vibratie pe el sau cum se invarte. daca nu e clar sa prajit s-a dus. Alta cauza incerca sa schimbi mufa care ti-am zis eu sau mufa de curent